loading

Infeksioni i rëndë preku foshnjën në bark, nëna: Do të mbaj barrën e fajit përgjithmonë

Bree Pennie ishte 20 javë shtatzënë, kur, pa dijeninë e saj, fëmija ende i palindur ka marrë citomegalovirus (CMV). Tani, djali i saj, Dax, është 4 vjeç dhe si rezultat i virusit ai nuk mund të ecë ose të flasë, nuk është aspak i stërvitur dhe ka nevojë për ndihmë në shumicën e aktiviteteve të përditshme.
0 0

Infeksionet dhe mikrobet nuk i do askush, por rreziku i tyre është edhe më i lartë gjatë shtatzanisë. Bree Pennie ishte 20 javë shtatzënë, kur, pa dijeninë e saj, fëmija ende i palindur ka marrë citomegalovirus (CMV). Tani, djali i saj, Dax, është 4 vjeç dhe si rezultat i virusit ai nuk mund të ecë ose të flasë, nuk është aspak i stërvitur dhe ka nevojë për ndihmë në shumicën e aktiviteteve të përditshme.

Pennie nuk ishte në dijeni të CMV dhe thotë se ajo tani do të mbajë një “barrë të fajit” përgjithmonë. “Pyetja më e madhe që i bëj vetes është se çfarë mund të kisha bërë ndryshe,” shkruan nëna në Facebook.

CMV është një virus i zakonshëm që mund të prekë pothuajse të gjithë, por sistemi imunitar i një personi të shëndetshëm zakonisht nuk e lejon virusin të shkaktojë sëmundje. Një grua shtatzënë mund të kalojë CMV tek fëmija i saj kur virusi në gjakun e gruas kalon përmes placentës dhe infekton foshnjën. Ndërsa shumica e foshnjave të lindura me këtë sëmundje kurrë nuk tregojnë shenja ose nuk kanë probleme shëndetësore, disa foshnje kanë probleme shëndetësore që janë të dukshme që në lindje ose që zhvillohen më vonë gjatë foshnjërisë ose fëmijërisë.

Dax ishte 3 muajsh kur u diagnostikua me CMV kongjenitale dhe si rezultat i virusit ai u diagnostikua edhe me mikrocefali, paralizë cerebrale, polimikrogiri, humbje të dëgjimit, dëmtim të shikimit kortikal, vonesë të zhvillimit dhe epilepsi. Djali i vogël tani është 4 vjeç e gjysmë dhe nuk mund të ecë ose të flasë dhe duhet të mbështetet në ndihmën e të tjerëve për të kryer detyrat e përditshme.

“Dax është një legjendë e vogël, nuk ka dyshim për këtë,” shkruan nëna e tij. “Ai e ndriçon ditën me buzëqeshjen e tij të madhe dhe të qeshur, por realiteti është që nuk është e lehtë”.

 Për të shmangur ekspozimin ndaj CMV, gratë shtatzëna këshillohen të:

  • lajnë duart shpesh, sidomos pas kontaktit me fëmijët e vegjël;
  • shmangin kontaktin me lot dhe pështymë kur puthin një fëmijë;
  • shmangin ndarjen e ushqimit ose të pijeve nga të njëjtat enë si të tjerët;
  • mos prekin fytyrën derisa të lajnë duart pas trajtimit të pelenave dhe sendeve të tjera të kontaminuara.

Sikur nëna ta dinte këtë kur ishte shtatzënë, ajo mund të kishte qenë në gjendje të parandalonte përhapjen e infeksionit. “Për fat të keq, unë nuk isha në dijeni të CMV-së dhe kam barrën e fajit që do të mbaj përgjithmonë …”

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ishemia në shtatzani, rastet kur...

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet. Të rralla, por serioze Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Mjekët nuk u dhanë shpresa,...

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X