Infeksionet virale, zbulohen qelizat burimore me efektivitet të lartë për t’i luftuar

0 0

Një zbulim italian që ndryshon mënyrën e trajtimit të infeksioneve virale. Qelizat burimore të reja super-efikase janë zbuluar nga studiuesit e Spitalit Pediatrik Bambino Gesù dhe Universitetit të Genovës në bashkëpunim me Spitalin Pediatrik Istituto Gaslini, spitalin Sacro Cuore Don Calabria, Universitetin e Torinos, spitalin Sanremo dhe Policlinico San Spitali Martino, në sajë të kërkimeve të financuara kryesisht nga Fondacioni AIRC, dhe botuar në Journal of Alergy and Clinical Immunology.

Në vijën e parë të mbrojtjes

Rezultatet u morën falë një studimi të kryer në mostrat e gjakut nga fëmijët dhe të rriturit me HIV, hepatit C dhe infeksion citomegalovirus. Hetimet laboratorike çuan në zbulimin e dy llojeve të reja të qelizave burimore, të identifikuara falë karakteristikave të veçanta (shënuesve) të sipërfaqes së qelizave të tyre. Në praktikë, qelizat vrasëse natyrore (NK) janë në ballë të mbrojtjes kundër infeksioneve virale, por edhe kundër rritjes së tumoreve dhe përhapjes së metastazave. Ata kanë një jetë të shkurtër (disa ditë) dhe kërkojnë një qarkullim të vazhdueshëm i cili garantohet nga qelizat burimore nga të cilat burojnë të gjitha qelizat e gjakut.

Nevojiten gjithnjë e më shumë

Në disa kushte patologjike, të tilla si infeksionet virale dhe sëmundje të tjera inflamatore, përdorimi dhe “rraskapitja” e mundshme e NK rritet ndjeshëm. Për të përmbushur nevojat e trupit, qelizat burimore aktivizohen, ato fillojnë të ndahen dhe të japin qeliza të ndryshme mbrojtëse të gjakut, në veçanti NK. Sidoqoftë, duhen shumë javë për të pasur qeliza NK të pjekura dhe të armatosura në mënyrë të përsosur, dhe kjo mund të krijojë vështirësi kur bëhet fjalë për të luftuar kundër agresivitetit dhe replikimit të shpejtë të virusit gjatë infektimit.

Një rezervë shumë e çmuar

“Qelizat staminale të identifikuara me hulumtimet tona janë gjurmuar në sasi të mëdha në gjakun e pacientëve me infeksione virale. Prandaj, ato përfaqësojnë një mënyrë të shkurtër të përdorur nga sistemi imunitar për të gjeneruar shpejt NK kur ka nevojë për armë të reja kundër patogjenëve”, shpjegojnë Lorenzo Moretta, kreu i Zonës së Kërkimit të Imunologjisë Child Jesus dhe Andrea De Maria i Departamentit të Shëndetësisë Shkencat e Universitetit të Gjenovës.

“Pasi të jenë izoluar dhe vendosur në laborator, qelizat e reja burimore shumohen dhe, në rreth 3 javë, japin rritje të qelizave NK të pjekura, me një aftësi të jashtëzakonshme për të vrarë qelizat kancerogjene dhe të gatshme për të luftuar viruset, veçanërisht citomegalovirusin”, shtojnë ata. “Zbulimi i qelizave të tilla efektive staminale hap rrugën drejt përcaktimit të strategjive terapeutike për t’i shfrytëzuar në maksimum ato”, thekson Moretta. “Imagjinoni, për shembull, ilaçe që mund t’i forcojnë më tej ato ose që mund të shkaktojnë një përhapje të gjerë drejtpërdrejt te pacientë ose në laborator, të ndjekur nga infuzioni te vetë pacientët.”

Edhe kundër Covid-19

“Hetime të tjera kanë identifikuar një numër veçanërisht të lartë të qelizave të reja burimore edhe te pacientët me Covid-19 – thotë De Maria -. Këto të dhëna mund të ofrojnë njohuri të reja për të kuptuar më mirë sëmundjen serioze të shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2 (për shembull duke studiuar korrelacionet e mundshme midis frekuencës së qelizave të reja burimore dhe evolucionit të Covid-19) dhe për të hartuar ndërhyrje të reja efektive”.

Një infeksion viral është një gjendje patologjike e shkaktuar nga viruset. Antibiotikët janë joefektivë për ta luftuar, ndërsa ka ilaçe antivirale dhe madje disa vaksina që ofrojnë mbrojtje të mirë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X