Ilaçi i ri kundër migrenës, pritet të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës

Se shpejti pritet te dale ne treg nje ilac qe lufton migrenen, duke permiresuar ndjeshem gjendjen e pacienteve qe vuajne nga kjo semundje.
0 0

I miratuar nga Agjencia Europiane e Ilaçeve (EMA), një ilaç i ri së shpejti do të do të dalë në treg, në gjendje të reduktojë  ndjeshëm, deri në gjysmën e numrit të sulmeve mujore të migrenës.

Testi i efektivitetit

Për të testuar efikasitetin e tij, u krye një studim me rreth 800 pacientë me migrenë kronike (më shumë se 15 episode mujore) ose episodike (më pak se 15). Në të kaluarën, secili prej tyre kishte provuar, pa sukses, trajtimin e dhimbjeve të kokës me barna të tjera të përdorura zakonisht për parandalimin e sulmeve, por jo të zhvilluara posaçërisht për këtë qëllim. Të gjithë pacientët që morën pjesë në studim u trajtuan me ilaçin e ri për 12 javë.

Inkurajimi i rezultateve

Rezultatet që demonstronin efikasitetin e antitrupit të ri u paraqitën në kongresin e fundit të Europës. Ilaçi mund të merret një herë në muaj ose në tre muaj nga injeksioni nën lëkurë. Një studim i mëtejshëm afatgjatë, i paraqitur edhe në kongres, tregoi se kishte mesatarisht një reduktim prej më shumë se 6 ditësh migrenë në muaj. Në veçanti, 60% e pacientëve me migrenë, kronike dhe episodike, kishin një reduktim prej 50% në ditët e migrenës gjatë muajit të fundit të trajtimit. Janë vlerësuar gjithashtu rezultatet në lidhje me dëmtimin fizik të pacientëve dhe aftësinë e tyre për të marrë pjesë në aktivitetet e përditshme: në të dy rastet ka pasur një përmirësim.

Fëmijët gjithashtu vuajnë nga migrena

Të rinjtë sigurisht nuk janë kursyer: 40% e tyre vuajnë nga dhimbja e kokës, duke përfshirë edhe më të vegjlit. 10% e fëmijëve vuajnë edhe nga migrena, forma më e rëndë e dhimbjes së kokës. Sëmundja e migrenës duhet të konsiderohet patologji e vërtetë: simptomat janë të rënda, dobësuese dhe pacientët nuk janë në gjendje të jetojnë në mënyrë paqësore për shkak të frikës së vazhdueshme të një sulmi të ri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka identifikuar migrenën si sëmundje që shkakton paaftësi më të madhe midis moshës 20 dhe 50, sidomos tek gratë, të cilat preken tre herë më shumë se burrat.

Lexo edhe: Gratë që vuajnë nga migrena kanë më shumë rrezik për lindje me operacionPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gratë që bëjnë abort nuk...

Pjesa dërrmuese e grave që kryejnë një abort nuk pendohen për vendimin për t'ju nënshtruar procedurës, sipas një studimi të ri të botuar në revistën akademike Social Science & Medicine...

13-vjeçari në karrige me rrota...

Ditën e djeshme në programin “Rudina” ka qenë i ftuar Anteo Çupi, 13-vjeçari nga Thumana me nënën e tij Mandelina. Vogëlushi ka lindur i shëndetshëm, por në moshën 3 muajshe...

Si t’u flasim fëmijëve për...

Është një situatë e tmerrshme që asnjë prind nuk dëshiron ta imagjinojë, por kriza e zjarrit në Australi nuk mund të injorohet. Për nënat në mes të një katastrofe si...

Gazetarja urim të zgjedhur për...

Gazetarja Fiori Dardha i është bashkuar personazheve publike që kanë uruar ndjekësit e tyre për festat e fundvitit së bashku me fëmijët. Fiori në rrjetin social Instagram ndan një foto...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X