Ilaçi i ri kundër migrenës, pritet të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës

Se shpejti pritet te dale ne treg nje ilac qe lufton migrenen, duke permiresuar ndjeshem gjendjen e pacienteve qe vuajne nga kjo semundje.
0 0

I miratuar nga Agjencia Europiane e Ilaçeve (EMA), një ilaç i ri së shpejti do të do të dalë në treg, në gjendje të reduktojë  ndjeshëm, deri në gjysmën e numrit të sulmeve mujore të migrenës.

Testi i efektivitetit

Për të testuar efikasitetin e tij, u krye një studim me rreth 800 pacientë me migrenë kronike (më shumë se 15 episode mujore) ose episodike (më pak se 15). Në të kaluarën, secili prej tyre kishte provuar, pa sukses, trajtimin e dhimbjeve të kokës me barna të tjera të përdorura zakonisht për parandalimin e sulmeve, por jo të zhvilluara posaçërisht për këtë qëllim. Të gjithë pacientët që morën pjesë në studim u trajtuan me ilaçin e ri për 12 javë.

Inkurajimi i rezultateve

Rezultatet që demonstronin efikasitetin e antitrupit të ri u paraqitën në kongresin e fundit të Europës. Ilaçi mund të merret një herë në muaj ose në tre muaj nga injeksioni nën lëkurë. Një studim i mëtejshëm afatgjatë, i paraqitur edhe në kongres, tregoi se kishte mesatarisht një reduktim prej më shumë se 6 ditësh migrenë në muaj. Në veçanti, 60% e pacientëve me migrenë, kronike dhe episodike, kishin një reduktim prej 50% në ditët e migrenës gjatë muajit të fundit të trajtimit. Janë vlerësuar gjithashtu rezultatet në lidhje me dëmtimin fizik të pacientëve dhe aftësinë e tyre për të marrë pjesë në aktivitetet e përditshme: në të dy rastet ka pasur një përmirësim.

Fëmijët gjithashtu vuajnë nga migrena

Të rinjtë sigurisht nuk janë kursyer: 40% e tyre vuajnë nga dhimbja e kokës, duke përfshirë edhe më të vegjlit. 10% e fëmijëve vuajnë edhe nga migrena, forma më e rëndë e dhimbjes së kokës. Sëmundja e migrenës duhet të konsiderohet patologji e vërtetë: simptomat janë të rënda, dobësuese dhe pacientët nuk janë në gjendje të jetojnë në mënyrë paqësore për shkak të frikës së vazhdueshme të një sulmi të ri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka identifikuar migrenën si sëmundje që shkakton paaftësi më të madhe midis moshës 20 dhe 50, sidomos tek gratë, të cilat preken tre herë më shumë se burrat.

Lexo edhe: Gratë që vuajnë nga migrena kanë më shumë rrezik për lindje me operacion


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X