Ide për vaktet e fëmijës suaj një vjeçar

0 0

Çfarë duhet të dini për ushqyerjen e fëmijës suaj 12 muajsh?

  • Shumica e kalorive dhe ushqimit të foshnjës suaj tani duhet të jenë nga ushqimet e ngurta.
  • Qumështi i lopës ose qumështi i sojës mund të futet në këtë moshë.
  • Vaktet familjare inkurajojnë ushqimin e shëndetshëm dhe testimin e ushqimeve të reja.

Fëmija juaj ka hyrë në një fazë tjetër dhe po fillon të zotërojë aftësinë për të ngrënë ushqime të ngurta. Deri në ditëlindjen e tij të parë, formula dhe qumështi i gjirit duhet të zvogëlohen ndërsa ushqimet e ngurta do të fillojnë të sigurojnë pjesën më të madhe të kalorive dhe ushqimit të vogëlushit tuaj. Prisni që fëmija juaj të hajë 3 vakte të ekuilibruara me 2-3 mesvakte të shëndetshme çdo ditë.

Ndërmjet moshës 1 deri në 2 vjeç, fëmijët e vegjël kanë një nevojë të madhe për yndyrë, proteina dhe lëndë ushqyese të tjera si hekuri, kalciumi dhe kolina për të mbështetur zhvillimin e tyre.

Kalimi në qumështin e lopës

Foshnjat e ushqyera me formulë inkurajohen të kalojnë në qumështin e plotë ose qumështin e sojës pa sheqer në moshën një vjeçare, ndërsa foshnjat e ushqyera me gji mund të vazhdojnë të pinë qumësht gjiri. Nëse po kaloni te qumështi, Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon një maksimum prej 24 2 deri në 3 gota qumësht në ditë dhe nënat që ushqehen me gji mund të vazhdojnë këtë proces për sa kohë që nëna dhe fëmija dëshirojnë.

Mëngjesi

Ideja 1: Waffle me drithëra integrale me kungull, gjalpë nga arrorë të ndryshëm (psh kikirik) dhe shoqërojeni me fruta.

Ideja 2: Kos natyral me fruta si mjedër, dredhëza, luleshtrydhe, boronica.

Ideja 3: Tërshërë me mollë e kanellë sipër.

Ideja 4: Role me vezë e djathë.

Ideja 5: Pankekë me banane (Përzieni 1 banane, 1 vezë dhe dy tasa miell gruri. Gatuajini 3 mintua nga secila anë në nxehtësi mesatare.)

Dreka:

Ideja 1: Petë të bëra me miell gruri, të mbushura me djathë çedar dhe avokado të prerë në copa.

Ideja 2: Mish pule (ose gjel deti) i ndarë në copa me fasule laramane dhe misër.

Ideja 3: Vezë e zier, me kungull të zier e  kokrra rrushi të prerë në feta.

Ideja 4: Petë me miell gruri, si “pica”, e lyer me salcë domate, djathë mocarela, spinaq dhe brokoli.

Ideja 5: makarona me perime për bebe.

Darka:

Ideja 1: Makaronat e para bolonjeze të bebit.

Ideja 2: Mish pule i pjekur me erëza dhe patate të ëmbla.

Ideja 3: Fileto peshku me karota dhe kuiona.

Ideja 4: Hamburger me mish viçi ose pule, i prerë në copa me kungull të pjekur.

Ideja 5: Salmon i grirë dhe lulelakër

Mesvakte:

Ideja 1: Tofu i pjekur me erëza

Ideja 2: Hummus me perime të ziera në avull

Ideja 3: Role me banane dhe kos

Ideja 4: Fruta të prera në kubikë

Ideja 5: Djathë i grirë ose i prerë në kubikë

Lexo edhe: Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me “miqtë e rremë”


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen...

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat...

5 ushqimet detoks që duhet...

Tani që pak orë na ndajnë nga viti 2022 dhe kemi përpara një mbrëmje festive, jemi pothuajse të sigurt që askush nuk do t'i qëndrojë strikt regjimeve të shëndetshme ushqimore,...

6 këshilla si të mos...

Shtimi i peshës gjatë pushimeve është një shqetësim i zakonshëm për shumë të rritur. Pushimet e ndryshme sezonale mund të nxisin ngrënien e tepërt, sjelljen sedentare dhe konsumimin e ushqimeve...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X