Ide për një mëngjes të shëndetshëm për fëmijët

0 0

Për shumë familje të ngarkuara, mëngjesi shpesh hahet me nxitim, ndërsa fëmijët dhe prindërit përpiqen të shkojnë në shkollë dhe në punë. Por, ekspertët këshillojnë t’i kushtoni rëndësinë e duhur mëngjesit dhe asnjëherë të mos e anashkaloni, sepse është vakt shumë i rëndësishëm për gjithë familjen, por sidomos për fëmijët që shkojnë në shkollë.

Këshilla për të bërë një mëngjes të shëndetshëm për fëmijët

  • Bëni kombinimin e duhur. Një mënyrë e mirë për të kujtuar se çfarë duhet të përfshijë një mëngjes i shëndetshëm: proteina, drithëra dhe fruta.
  • Bëni porcione të vogla. Një tjetër udhëzim i dobishëm: Mendoni për cilësinë, jo për sasinë, thotë Smithson. Kjo është këshilla veçanërisht e dobishme sepse prindërit shpesh nuk e kuptojnë se fëmijët e vegjël nuk mund të përballojnë me të vërtetë racione të mëdha.
  • Përgatitni një natë më parë. Bëni disa artikuj mëngjesi një natë më parë. Për shembull, ju mund të zieni vezë.

Ide të menjëhershme, të shëndetshme dhe të shpejta

  1. Bollgur gruri me gjalpë arre dhe banane;
  2. Kos me pal yndyrë me arra, dhe manaferrat;
  3. Vezë të fërguara dhe djathë me pak yndyrë;
  4. Qebapët e frutave;
  5. Lakër me gjalpë arre;
  6. Bukë me rrush të thatë me djathë;
  7. Kek me mollë.

Lexo edhe: Një tjetër arsye përse duhet të hani mëngjesPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përfitimet shëndetësore të mangos për...

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X