loading

I ra dhembi në gjumë, vogëlushja rrezikon jetën

Nje vajze te vogel i ka rene dhembi ne gjume, i ka bllokuar rruget e frymemarrjes, duke i rrezikuar keshtu jeten. Eshte dashur nderhyrje kirurgjikale per ta shpetuar nga rreziku.
0 0

Një nëntë vjeçare pësoi një lloj makthi të tmerrshëm, kur i ra dhëmbi në gjumë dhe duhej ta hiqte me kirurgji nga mushkëria e saj.

Një fëmijë nga Turqia u dërgua me nxitim në spital pasi prindërit e saj e kuptuan se dhëmbi, që kishte në gojë kur u shtri një natë më parë, nuk shihej askund. Mjekët kryen një rreze X dhe e gjetën dhëmbin e vendosur në bronken kryesore të majtë. Kirurgët duhej ta hiqnin me një procedurë që përfshin futjen e një tubi fleksibël poshtë trakesë.

Një objekt i huaj në sistemin e frymëmarrjes shpesh mund të jetë një gjendje kërcënuese për jetën. Për fat të mirë, në rastin e kësaj pacienteje, vendimi i shpejtë i prindërve të saj për ta çuar te mjeku praktikisht i shpëtoi jetën, pavarësisht faktit se ajo nuk paraqiste asnjë nga simptomat tipike si kollitje ose gulçim.

Një objekt i huaj në sistemin e frymëmarrjes mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm për foshnjat nën moshën tre vjeçare, sepse traket e tyre janë relativisht më të vogla në diametër, duke e bërë më të lehtë që objektet të mbërthejë rrugët e tyre ajrore.

“Trajnimi i familjes do të kontribuojë në parandalimin e vdekjeve të fëmijëve të parandalueshëm”, tha doktori, duke theksuar nevojën që prindërit të infromohen mbi këto raste delikate.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pesë gjërat që duhet të...

Si prindër, ne përpiqemi maksimalisht të rrisim fëmijë të shëndetshëm fiziksht. I kushtojmë shumë rëndësi ushqyerjes, lojërave, stërvitjes etj. Por, po kaq i rëndësishëm është shëndeti psikologjik e mendor i...

Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri

Pavarësisht nga përpjekjet e bëra në vendet evropiane nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përqindja e obezitetit të fëmijëve mbetet e lartë, veçanërisht në mesin e atyre që nuk janë ushqyer...

Nëna harron fëmijën në makinë,...

Një grua, e ftuar në një baby shower me mikeshat e saj, doli nga makina dhe harroi të merrte vajzën me vete. Nëna në fjalë, një ditë para festës, e...

Shumë gjumë e lojëra, pak...

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve. Ky është një raport i Organizatës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X