“I dashur president, ne do t’i japim atij nje familje”

0 0

Alex, një djalë 6-vjecar amerikan nga New York i ka dërguar një letë të vecantë presidentit Obama, një letër e cila përmban brenda saj një sinqeritet të mrekullueshëm fëmijënor si edhe një gjest dashurie për njëriun. Ai e ka shkruar këtë letër pak pasi ka parë në televizor një djalosh sirian me emrin Omran, i cili i mbuluar në gjak kishte arritur të dilte gjallë nga rënojat e luftës.

“I dashur presidenti Obama! E mbani mend atë fëmijën e vogël të cilin e nxorën në televizor ndërsa ishte brenda një ambulance në Siri? Ju lutem mund të shkoni ta merrni dhe më pas ta sillni në shtëpinë time? Në momentin e kthimit ne do t’ju presim me flamuj, lule dhe tullumbace. Ne do t’i japim atij një familje dhe ai do të jetë vëllai ynë”!

Ishin këto fjalët e mrekullueshme të vogëlushit Alex, tek i cili jetojnë ndjenja të mëdha humanizmi.  E ndërsa ka lexuar letrën, presidenti Obama, i ka përmendur fjalët e Alexit në një samit të organizuar në shtëpinë e bardhë në lidhje me refugjatët sirianë.

“Ne duhet të jemi të gjithë nga pak Alex”!

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X