I dashur bark, po te tregoj nje histori…

0 0

Nga studime të ndryshme të bëra në lidhje me leximin gjatë shtatëzanisë, është nxjerrë përfundimi se kjo ka efekte mjaft pozitive për zhvillimin e fetusit.

Por cilat janë në të vërtetë benefitet e të folurit dhe të lexuarit tek fëmija?

  • Fëmija familjarizohet me zërin e nënës. Ai do të jetë në gjendje ta dallojë atë mes shumë njerëzve.
  • Fëmija fillon të njiht me gjuhën e nënës. Mund t’ju duket e cuditshme por fëmijë që nënat e të cilëve flasin gjuhë të ndryshme, shqiptojnë të qarën në mënyra të ndryshme.
  • Fëmija familjarizohet me historinë. Ajo do të jetë e parapëlqyera edhe pas lindjes.
  • Nëna qetësohet, qetësohet edhe fëmija. Do t’ju bëjë mirë të dyve.
  • Stimulohet mirëqënia fizike dhe emotive e të porsalindurit. Kjo ndodh pasi në trupin e nënës prodhohet endrofinë e cila shkakton një gjendje sigurie dhe mirëqënie tek fëmija.
  • Rëndësia e fjalëve. Sa më shumë fjalë të dëgjojë fëmija aq më i suksesshëm do të bëhet në jetë.
  • Forcohet lidhja familjare. Rutina e të lexuarit ofron një mundësi për të kaluar kohë bashkë dhe për t’u ndier të përfshirë, gjë që do të jetë pozitive edhe për fëmijën.

Ju këshillojmë të lexoni libra që flasin për fëmijën, shtatëzaninë apo përralla të ndryshme.

Lexoni dhe: 5 gjëra që duhet të bëni në shtatzani që të keni një fëmijë të mençur


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X