Humbja e nje femije, cfare ndien nje nene!

0 0

Çfarë emocionesh ndien një nënë që humb një fëmija gjatë apo pas shtatëzanisë?

Një abort mund të jetë shumë i dhimbshëm, mund t’ju bëjë të ndieni emocionet më të këqija që keni ndier ndonjëherë. Ajo mund të ndiejë humbje të besimit, inat, faj, trishtim, depresion, vështirësi në përqëndrim etj, edhe pse shtatëzania mund të mos ketë qënë në moshë të madhe. Gjithashtu gruaja mund të ndiejë edhe lodhje, vështirësi në të fjetur, humbje oreksi, shqetësime gjatë gjumit, episode të vazhdueshme së të qarit etj. Ndryshimi hormonal pas humbjes së shtatëzanisë mund të përkeqësojë edhe më tepër këtë situatë.

Një humbje e madhe, çfarë duhet të presim?

Kjo humbje përfshin 3 faza:

Gjendje shoku, refuzim: kjo nuk është e vërtetë. Unë u kujdesa shumë për veten time!

Inat/faj/depresion: pse mua? Sikur ta kisha ende… Unë e doja shumë një fëmijë, kjo nuk është e drejtë. Kjo është gjëja më e keqe që më ka ndodhur ndonjëherë.

Pranimi: më duhet ta pranoj. Skam çfarë të bëj më!

E pranova, tani çfarë më duhet të bëj?

  • Qëndroni pranë personave që i doni dhe kryesisht pranë bashkëshortit tuaj. Mos keni frikë apo turp të kërkoni ndihmë.
  • Mos u mundoni ta kaloni vetë.
  • E lejoni veten të qajë, ta kalojë dhe më pas edhe ta kujtojë atë shtatëzani. Nëse do të bëni të kundërtën do ta keni të vështirë ta kapërceni atë që ndieni.

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X