HPV shkaktarët kryesorë të kancerit të qafës së mitrës, mënyrat për t’u mbrojtur

0 1

Mënyra më e mirë për të shmangur marrjen e ndonjë SST është të mos bëni seks fare. Nëse jeni duke bërë seks, marrja e vaksinës HPV, përdorimi i prezervativëve dhe kryerja e rregullt e testeve Pap/HPV është mënyra më e mirë për të shmangur problemet që mund të vijnë nga HPV.

Si të shmangni virusin HPV

Si gjithmonë, mënyra më e mirë për t’u siguruar që nuk merrni një STD si HPV është të shmangni çdo kontakt seksual me një person tjetër.

Por shumica e njerëzve bëjnë seks në një moment të jetës së tyre. Nëse jeni seksualisht aktive, ka gjëra që mund të bëni për të ulur shanset tuaja për t’u prekur ose përhapur HPV:

  • Vaksina HPV.
  • Përdorni i prezervativëve.
  • Merrni vaksinën HPV dhe inkurajoni partnerin tuaj të bëjë të njëjtën gjë.

Megjithëse prezervativët nuk janë aq efektive kundër HPV-së sa janë kundër sëmundjeve ngjitëse seksuale të tjera si klamidia dhe HIV, seksi më i sigurt mund të ulë shanset për t’u prekur nga HPV.

Si mund të shmang t’i transmetoj dikujt HPV?

E vërteta është, nëse nuk keni një lloj HPV me rrezik të lartë, ose keni lytha gjenitale, ndoshta nuk do ta dini kurrë se keni pasur HPV. Pra, mënyra më e mirë për të shmangur përhapjen është të mos e keni kurrë në fillim, duke marrë vaksinën HPV.

A duhet të bëj vaksinën HPV?

HPV është një nga SST-të më të zakonshme, kështu që është një lehtësim i madh të dini se vaksinat do t’ju mbrojnë kundër disa llojeve të HPV-së që mund të shkaktojnë probleme.

Çfarë është vaksina HPV?

Vaksina HPV ju ndihmon të mbroheni kundër disa llojeve të HPV-së që mund të çojnë në kancer ose lytha gjenitale.

Vaksina HPV mbron kundër:

  • Llojet e HPV 16 dhe 18 – 2 llojet që shkaktojnë 80% të rasteve të kancerit të qafës së mitrës.
  • Llojet HPV 6 dhe 11, të cilët shkaktojnë 90% të rasteve të lythave gjenitale.
  • 5 lloje të tjera të HPV-së (llojet 31, 33, 45, 52 dhe 58) që mund të çojnë në kancer të qafës së mitrës, anusit, vulvës/vaginës, penisit ose fytit.

Vaksina HPV bëhet në një seri injeksionesh. Për personat e moshës 15-45 vjeç, vaksina HPV është në 3 injeksione të veçanta. Injeksioni i dytë jepet 2 muaj pas injektimit të parë, dhe vaksina e tretë bëhet 4 muaj pas injektimit të dytë. Pra, në tërësi, duhen rreth 6 muaj për të marrë të 3 dozat.

Për personat e moshës 9-14 vjeç, duhen bërë vetëm 2 injeksione. Injeksioni i dytë jepet 6 muaj pas injektimit të parë.

Kush duhet të bëjë vaksinën HPV?

Të gjithë njerëzit e moshës 9 deri në 45 vjeç mund të marrin vaksinën HPV për t’u mbrojtur kundër lythave gjenitale dhe/ose llojeve të ndryshme të HPV-së që mund të shkaktojnë kancer. Rekomandohet që fëmijët të marrin vaksinën në moshën 11 ose 12 vjeç, në mënyrë që ata të mbrohen plotësisht vite përpara se të bëhen seksualisht aktivë.

Por pavarësisht nga mosha juaj, bisedoni me infermieren ose mjekun tuaj për të zbuluar nëse vaksina HPV mund t’ju sjellë dobi.

A ka efekte anësore të vaksinës HPV?

Hulumtimet tregojnë se vaksina është e sigurt. Efekti anësor më i zakonshëm është dhimbja dhe skuqja e përkohshme në vendin e injektimit.

Një nga arsyet pse vaksina HPV është e diskutueshme është sepse parandalon një infeksion seksualisht të transmetueshëm, gjë që i bën disa njerëz të besojnë se është e papërshtatshme për fëmijët. Por, çështja është se vaksina funksionon më mirë nëse e merrni atë shumë kohë përpara se të bëni seks. Kështu që është një ide e mirë ta bëni kur jeni të rinj, në mënyrë që të mos shqetësoheni për disa lloje kanceri më vonë në jetë.

Studimet tregojnë se vaksina HPV nuk sjell si rezultat që njerëzit të bëjnë më shumë seks ose seks në një moshë më të re. Pra, marrja e vaksinës HPV nga fëmijët nuk i inkurajon ata të bëjnë seks. Gjithçka që bën është që ndihmon në mbrojtjen e tyre nga lythat gjenitale dhe kanceri në moshë madhore.

Nëse tashmë kam një infeksion HPV, a mund ta trajtojë vaksina?

Jo. Nëse tashmë keni një infeksion HPV, marrja e një vaksine HPV nuk mund ta trajtojë atë. Megjithatë, mund t’ju mbrojë nga marrja e llojeve të tjera të HPV.

Nëse keni një infeksion HPV, bisedoni me mjekun ose infermieren tuaj për të parë se çfarë analizash ose trajtimi keni nevojë.

A duhet ende të bëj Pap/HPV teste nëse kam marrë vaksinën HPV?

Po. Pap-testi është ende një mënyrë e rëndësishme për të gjetur dhe parandaluar kancerin e qafës së mitrës. Vaksina HPV nuk mbron nga të gjitha llojet e HPV-së që mund të shkaktojnë kancer. Pra, është ende e rëndësishme që të bëhen paptestet dhe HPV testet për të gjetur çdo ndryshim qelizor që mund të çojë në kancerin e qafës së mitrës.


  1. 注册

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X