Historia e Davines, vajzes qe erdhi ne jete me floket e bardhe!

0 0

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...
Kjo histori nisi në familjen e nënës së Davinës, Jessica Smith e cila u lajmërua në shtatzani se do të sillte në jetë një vajzë me shumë flokë, por askush nuk i tha se këto flokë do të ishin plotësisht të bardhë!
Përse ndodhi kështu?
Davina u diagnostika me një sindromë të rrallë, atë të “Albinizmit” dhe kjo është një sëmundje e lindur. Edhe pse flokët e saj janë pa ngjyrë shëndeti i saj duket se është i stabilizuar. Familjarët dhe prindërit janë të habitur pasi nuk kanë parë kurrë më parë një fëmijë me flokë dhe vetulla të bardha.
Përse shfaqet sindroma e albinizmit?
Kjo sindromë shkaktohet nga mungesa e pigmentit (melaninës) në lëkurë, flokë dhe iris (sy), duke sjellë gjithashtu në disa raste edhe disa rreziqe për shëndetin e fëmjës. Në rastin e syve, irisi duke qënë pa ngjyrë lejon depertimin e dritës në mënyrë të drejtpërdrejt dhe kjo shkakton ndjeshmëri të lartë të syve. Albinizmi karakterizohet nga një sërë problemesh në shikimin e personave të prekur dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme që fëmija t’i nënshtrohet në mënyrë të rregullt një sërë vizitave tek okulisti në mënyrë që të mbahet nën kontroll shikimi.
Vajza e vogël me mungesë pigmenti u prit me shumë dashuri nga prindërit edhe pse në fillim ishin tepër të befasuar dhe frikësuar. Ata nuk ndihen aspak keq në lidhje me praninë e kësaj sindrome tek vajza e tyre por janë të lumtur që shëndeti i saj është i mirë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X