Hidratimi ju mbron nga alergjitë e stinës

0 0

Teshtitja e vazhdueshme, sytë e kuq dhe kolla e thatë janë simptomat kryesore me të cilat përballemi çdo vit kur mbërrijnë alergjitë sezonale.

Rëndësia e hidratimit

Ndër alergjenet kryesorë që shkaktojnë alergjinë janë poleni, që vjen nga bimë të ndryshme. Ilaçi më i përdorur për të zvogëluar simptomat e alergjive sezonale janë antihistaminikët, por shëndeti i frymëmarrjes, me vëmendje të veçantë te fëmijët, ndikohet edhe nga sasia e ujit që merret çdo ditë. Sipas disa ekspertëve, një konsum i ulët uji rrit rrezikun e trajtimit të reaksioneve alergjike.

Neeta Ogden, zëdhënëse e Kolegjit Amerikan të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë gjithashtu rekomandon të siguroheni që të pini sasinë e duhur të lëngjeve për të qëndruar të hidratuar gjatë alergjive sezonale. Në fakt, është treguar se dehidratimi përkeqëson situatën: pra konsumi i sa më shumë ujit është thelbësor.

Prodhimi i histaminës

Histamina është një substancë në trupin tonë që vepron si një ndërmjetës inflamatore dhe një neurotransmetues. Është e pranishme në të gjitha indet dhe formohet kryesisht në nivelin e qelizave të përfshira në përgjigje alergjike dhe imune. Lëshimi i tepërt i histaminës luan një rol vendimtar në sëmundjet alergjike.

Përveç ndihmës për të mbajtur histaminën brenda niveleve, pirja e mjaftueshme e ujit kryen edhe funksione të tjera të dobishme në rast të alergjisë: përmirëson funksionimin e mukozave të sistemit të frymëmarrjes, lubrifikon sytë duke zvogëluar inflamacionin, ndihmon në largimin e substancave të huaja, përfshirë alergjenët që qarkullojnë në trupin tonë.

A e dinit se?

Alergjitë sezonale janë të përhapura. Në pranverë, reagimi imunitar i atribuohet polenit të pemëve. Në verë, nga ana tjetër, poleni nga barërat dhe barërat e këqija janë shkaktarët. Në vjeshtë, fajtorët kryesorë janë poleni i bimëve që rriten gjatë asaj periudhe.

Lexo edhe: Dehidratimi ne shtatzani, shenjat dhe shkaqet

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X