loading

Hepatit E në rritje, cilat janë rreziqet në shtatzëni?

0 0

Transmetimi i hepatitit E kryesisht lidhet me konsumimin e mishit. Nuk ka shërim por parandalimi është thelbësor, sidomos gjatë shtatzënisë

Çdo vit rreth 600 mijë njerëz vdesin nga shkaqet që lidhen me hepatitin E, pothuajse në të gjitha vendet në zhvillim. Është vlerësuar se një e treta e popullsisë së botës ka pasur kontakt me këtë virus dhe se 20 milionë njerëz çdo vit e kontraktojnë infeksionin.

Shkalla e vdekshmërisë vlerësohet mes 1 dhe 3%. Gratë shtatzëna që kanë kontakt me këtë virus kanë 15-25% shanse për ta marrë atë. Shkaqet pse ekziston kjo përqindje e madhe është se deri në tremujorin e tretë bien faktorët imunolohjikë që kufizojnë aftësinë për të luftuar virusin.

Ku është më e përhapur

Hepatiti E është një sëmundje e nënvlerësuar kryesisht për shkak të mungesës së mjeteve diagnostike efektive. Është veçanërisht e përhapur në Azinë Jugore. Megjithatë, disa studime kanë treguar një prani të lartë të antitrupave edhe në mesin e popullatës së shëndetshme të vendeve të industrializuara (5-20%), gjë që tregon se virusi është gjithashtu i pranishëm në Evropë. Shkaku kryesor i ngjitjes së këtij virusi është ushqimi (mishi i papërpunuar nga derrat dhe derri i egër, por edhe pulat dhe gjelat). Në Itali psh, dyshohet se ky hepatit mund të merret edhe përmes ushqimeve si salçiçet.

Origjina ushqimore

Përveç konsumimit të ushqimit me mish të infektuar, transmetimit fekal-gojor, ujit të kontaminuar dhe transmetimit nga nëna-tek fëmija , ekziston edhe rreziku i transmetimit përmes transfuzioneve të gjakut. Ka një vaksinë, por ajo tregtohet vetëm në Kinë. Parandalimi më i mirë, themelor para së gjithash për gratë shtatzëna, konsiston në vëmendjen ndaj higjenës, konsumit të ushqimit dhe ujit, si dhe rritj ndërgjegjësimit për të bërë analizën sa më shpejt për të identifikuar lehtë infeksionin.

Lexo edhe: Kujdes! Hepatiti vret, vaksinohuni!

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni që fëmija juaj të...

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta,...

Pjepër jeshil apo portokalli, cili...

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre. Përfitimet shëndetësore Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale...

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Bashkëshorti i lumtur ju zgjat...

Shumica e çifteve do të pranonin se lumturia e bashkëshortit të tyre u sjell gëzim në një farë mase, dhe kjo kënaqësi, jo vetëm që mund të sjellë një jetë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X