loading

Hepatit E në rritje, cilat janë rreziqet në shtatzëni?

0 0

Transmetimi i hepatitit E kryesisht lidhet me konsumimin e mishit. Nuk ka shërim por parandalimi është thelbësor, sidomos gjatë shtatzënisë

Çdo vit rreth 600 mijë njerëz vdesin nga shkaqet që lidhen me hepatitin E, pothuajse në të gjitha vendet në zhvillim. Është vlerësuar se një e treta e popullsisë së botës ka pasur kontakt me këtë virus dhe se 20 milionë njerëz çdo vit e kontraktojnë infeksionin.

Shkalla e vdekshmërisë vlerësohet mes 1 dhe 3%. Gratë shtatzëna që kanë kontakt me këtë virus kanë 15-25% shanse për ta marrë atë. Shkaqet pse ekziston kjo përqindje e madhe është se deri në tremujorin e tretë bien faktorët imunolohjikë që kufizojnë aftësinë për të luftuar virusin.

Ku është më e përhapur

Hepatiti E është një sëmundje e nënvlerësuar kryesisht për shkak të mungesës së mjeteve diagnostike efektive. Është veçanërisht e përhapur në Azinë Jugore. Megjithatë, disa studime kanë treguar një prani të lartë të antitrupave edhe në mesin e popullatës së shëndetshme të vendeve të industrializuara (5-20%), gjë që tregon se virusi është gjithashtu i pranishëm në Evropë. Shkaku kryesor i ngjitjes së këtij virusi është ushqimi (mishi i papërpunuar nga derrat dhe derri i egër, por edhe pulat dhe gjelat). Në Itali psh, dyshohet se ky hepatit mund të merret edhe përmes ushqimeve si salçiçet.

Origjina ushqimore

Përveç konsumimit të ushqimit me mish të infektuar, transmetimit fekal-gojor, ujit të kontaminuar dhe transmetimit nga nëna-tek fëmija , ekziston edhe rreziku i transmetimit përmes transfuzioneve të gjakut. Ka një vaksinë, por ajo tregtohet vetëm në Kinë. Parandalimi më i mirë, themelor para së gjithash për gratë shtatzëna, konsiston në vëmendjen ndaj higjenës, konsumit të ushqimit dhe ujit, si dhe rritj ndërgjegjësimit për të bërë analizën sa më shpejt për të identifikuar lehtë infeksionin.

Lexo edhe: Kujdes! Hepatiti vret, vaksinohuni!

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Bebet e lindura nga operacionet...

Studimi tregoi që foshnjat e lindura në mënyrë vaginale marrin pjesën më të madhe të dozës së tyre fillestare të baktereve nga nëna e tyre, ndërsa foshnjat e lindura me...

20 Komplikimet e zakonshme pas...

Sidoqoftë, për shumë gra, problemet nuk mbarojnë këtu. Ka disa ndërlikime pas lindjes që mund të ndikojnë tek ju fizikisht, mendërisht, si dhe emocionalisht. Ky artikull do t'ju ndihmojë të...

Truri i fëmijëve zhvillohet shumë...

Përpunimi i gjuhës që lejon një korrespodencë të përsosur midis fjalës dhe objektit fillon shumë më herët sesa mendohej më parë. Ky është rezultati i një studimi të bërë nga...

Po lindte fëmijën e tretë,...

Bota e medias është tronditur ditën e sotme pas publikimit të lajmit se gazetarja e RTK-së, Ardita Sylejmani, ka ndërruar jetë. Mësohet se gazetarja ka ndërruar jetë në Budapest të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X