loading

Harroni gjatë shtatzanisë? A është kjo normale?

0 0

A ju ka ndodhur ndonjëherë gjatë shtatzënisë që të keni kuptuar se po harroni disa gjëra. Ose kur mund t’ju jetë dukur kështu, sidomos nëse keni harruar gjëra shumë të thjeshta si për shembull: për t’i hedhur kripë ushqimit. Mund të keni menduar se kjo është një gjendje normale gjatë shtatzënisë, por a është realisht kështu?

Cilat janë shkaqet e problemeve që keni me kujtesën dhe çfarë duhet të bëni?

Ka shumë dëshmi që lidhen me harresën në shtatzëni duke u bazuar në historitë personale të shumë nënave të reja. Gjithashtu është bërë një hulumtim shkencor për të studiuar këtë fenomen. Në një studim të tillë, u krye një sondazh i rreth 236 grave të cilave iu kërkua të raportonin ndryshimet që hasnin me kujtesën. Çuditërisht, 82% e tyre konfirmuan se kishin përjetuar harresa afatshkurtër, konfuzitet dhe vështirësi në përqendrim. Në mënyrë të ngjashme, një studim tjetër u krye në Spitalin e Maternitetit të Mbretërisë së Bashkuar, në lidhje me humbjen e kujtesës gjatë shtatzënisë. Edhe këtu, shumica e grave shtatzëna që morën pjesë në studim konfirmuan se përjetonin humbje të përkohshme të kujtesës gjatë shtatzënisë.

Shkaqet e harresës gjatë shtatzanisë

Ndryshimet fizike: Gjatë shtatzënisë, rritja barkut të një gruaje dhe rritja e peshës së saj ia vështirësojnë lëvizjet. Në një situatë të tillë, bëhet e vështirë për një grua shtatzënë të lëvizë shpejt ose t’i kujtojë gjërat shpejt, pasi fiziku i saj që ndryshon e pengon të përqendrohet.

Lodhja: Një grua shtatzënë shpesh përjeton lodhje dhe këputje. Kjo vjen për shkak të simptomave të lidhura me shtatzëninë – si përzierja dhe vjellja – të cilat e lodhin aq shumë nënën shtatzënë saqë ajo mbetet pa energji për të menduar siç duhet.

Mungesa e gjumit: Çdo person, jo vetëm një grua shtatzënë, mund të mos jetë në gjendje të përqendrohet ose të mendojë mirë nëse ai / ajo nuk fle mjaftueshëm gjumë. Për një grua shtatzënë, simptomat e shtatzënisë të kombinuara me lodhjen mund të rezultojnë me mungesë gjumi. Kjo, nga ana tjetër, ndikon në aftësitë për të mbajtur mend.

Ndryshimet hormonale: Gjatë shtatzënisë, shumica e ndryshimeve të cilave u nënshtrohet gruaja vijnë nga ndryshimet e saj hormonale. Tani besohet se rezultati i këtyre ndryshimeve hormonale mund të rezultojë në ndërprerje të përkohshme të kujtesës.

Mënyrat për të përballuar harresën gjatë shtatzënisë

Tani që e dini se harresa në shtatzëni ndodh vërtet, mos u trembni. Ka mënyra të ndryshme përmes të cilave mund të zgjidhni këtë problem:

Qëndroni larg pyetjeve të shumta. Tashmë dihet botërisht se gratë janë shumë të zonjat për të bërë shumë pyetje në të njëjtën kohë. Por gjatë shtatzënisë trupi juaj do të ngadalësohet paksa dhe po kështu do të ndodhë me trurin. Kjo mund të bëjë që lista e gjërave që duhen bërë të lihet “në pritje” ose që disa prej tyre t’i harroni përfundimisht. Për këtë arsye hiqni dorë nga pyetjet e shumëfishta. Në vend të tyre filloni të përqendroheni dhe të kryeni vetëm një detyrë në një kohë të vetme.

Organizoni gjërat: Veshjen tuaj të lindjes, ilaçet, faturat e shtëpisë tuaj ose dokumentet tuaja mjekësore – zgjidhni gjërat tuaja dhe mbajini ato në sirtarë të veçantë. Në këtë mënyrë ju do të dini se ku mund t’i gjeni kur të keni nevojë për to, në vend që të kërkoni gjithë shtëpinë.

Përdorni “përkujtuesit”. Shënoni në një kalendar datat më të rëndësishme që keni dhe qarkojini ato. Ose mund të vini një “reminder” në telefon, i cili do t’ju kujtojë datën dhe orën që nuk duhet të humbisni.

Vini prioritet veten tuaj: Ndonjëherë, trupi yt ju dërgon mesazhe kur nuk mund të mbajë mend më disa gjëra. Për këtë arsye hiqni dorë nga pjesa më e madhe e këtyre gjërave dhe vendosini prioritet shëndetit tuaj në radhë të parë. Më pas pjesa tjetër do të rregullohet vetë.

Pushoni dhe relaksohuni. Mungesa e gjumit dhe problemet e tjera janë shumë të shpeshta gjatë shtatzënisë. Pra merrni kohën që ju duhet për të pushuar sa më shumë që të jetë e mundur. Praktikoni meditimin ose yogan, pas konsultimeve me mjekun.

Lexo edhe: Cila eshte koha me e mire e dites per te mbetur shtatzene-mengjesi, dreka apo darka

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjekët ngrejnë alarmin: Lindjet në...

Neonatologët ngrenë alarmin për lindjet në shtëpi, një zgjedhje që, sipas Sinit (Shoqëria Italiane e Neonatologjisë), vë në rrezik shëndetin e fëmijës dhe nënës. Megjithëse përqindja është ende e ulët...

Sindroma e alkoolit të fetusit,...

Konsumi i alkoolit gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë keqformime dhe aftësi të kufizuara të njohura si sindroma alkoolike e fetusit. Një test i ri mund ta zbulojë atë herët. Tani...

Infeksioni i rëndë preku foshnjën...

Infeksionet dhe mikrobet nuk i do askush, por rreziku i tyre është edhe më i lartë gjatë shtatzanisë. Bree Pennie ishte 20 javë shtatzënë, kur, pa dijeninë e saj, fëmija...

Problemet me sytë që nuk...

Të vjellat e mëngjesit, gjinjtë që dhembin, këmbët e fryra - lista e simptomave të zakonshme të shtatzënisë vazhdon dhe vazhdon. Por një përvojë më pak e njohur e nënës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X