Hapi i pare per te qene prinder te mire

0 0

Në të vërtetë prind i mirë fillon të jesh para se fëmija të  vijë në jetë, dhe këtu nuk e kemi fjalën për ndërrimin e shtëpisë (tashmë keni marrë një me hapësirë më të madhe për të pritur në mënyrën e duhur fëmijën), as për veshjet e bukura që i keni blerë fëmijës që prisni të sillni në jetë, as për lodrat…në të vërtetë ajo që do t’ju bëjë të jeni prindër më të mirë është qartësimi i mendimeve në lidhje me këtë.

Çfarë do të thotë kjo?

Ju duhet të keni të qartë mënyrën si do të prisni fëmijën tuaj në shtëpi, mënyrën si do të organizoheni gjatë ditës dhe natës me qëllim që nevojat e të porsalindurit të plotësohen në mënyrën më të mirë të mundshme.

Vendosni rregullat: Është shumë e rëndësishme që shumë rregulla të vendosen para se fëmija të vijë në jetë, dhe disa biseda të bëhen përpara gjithashtu.

Përse duhet të ndodhë kjo? Duhet të dini se në momentin që do të vijë në jetë fëmija do të futeni në rrjedhën e ditës dhe nuk do të keni kohë të vendosni rregulla. Në të vërtetë më pas diskutimet do të zhvillohen në varësi të asaj që ka ndodhur dhe nuk do të ketë “kohë” për të diskutuar në lidhje me rregullat e reja.

Bëni shpesh diçka ndryshe: Të bëni diçka ndryshe ndonjëherë nuk është dicka që ndikon negativisht në edukimin e fëmijës tuaj, megjithatë në përgjithësi duhet të jeni koherentë në lidhje me veprimet tuaja.

Respektoni mendimet e njëri-tjetrit: Kjo është shumë e rëndësishme. E dini se çfarë efekti negativ ka tek fëmija kundërshtimi i asaj që ka thënë tjetri?

Të qënit koherent ju bën mirë edhe juve: Ju duhet të keni shumë të qarta ato çfarë kërkoni nga fëmija dhe familja juaj, dhe nëse përpara keni një kapriçio të radhës do të dini menjëherë si të veproni.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X