Grupi i gjakut më i mbrojtur nga Covid 19

0 0

“Unë mirëprita me interes dhe kënaqësi studimet e Universitetit të Danimarkës Jugore, ato të kryera në Kinë dhe indikacionet e fundit të botuara në revistën Blood Advances nga Shoqata Amerikane e Hematologjisë, në lidhje me relacionin midis grupit të gjakut dhe Covid-19, shpjegon Piero Mozzi, i famshëm për dietën e tij në grupin e gjakut. Në studimin nga Shoqata Amerikane e Hematologjisë, botuar në portalin Blood Advances, është konfirmuar se ekziston një grup gjaku më pak i ekspozuar ndaj infeksionit nga Covid-19. Rezultati i studimit zbulon se numri i pacientëve pozitivë me gjak të  grupit 0 është shumë më i ulët se ata me gjak të tipit A, B ose AB.

Një lidhje e fortë

Dr. Mozzi, kirurg “sipas natyrës”, autor i bestsellerit “Dieta e Dr. Mozzi”, fuqimisht prej disa kohë lag mbështet një korrelacion midis grupit të gjakut dhe dietës dhe pasojave të këtij ndërveprimi, pozitiv ose negativ për shëndetin dhe për sistemin e mbrojtjes imune. Dieta e lidhur me grupin e gjakut bazohet në provat se qelizat e kuqe të gjakut të secilit grup (0 / A / B / AB) kanë lloje dhe sasi të ndryshme të antigjeneve në sipërfaqe që ndërveprojnë me sistemin imunitar dhe reagojnë ndryshe ndaj ushqimit . “Ushqimi – shpjegon Mozzi – mund të ketë efekte pozitive ose negative në sistemin imunitar, ajo që hamë mund të na bëjë të sëmurë ose të ndihemi mirë.

Fakti që grupi 0 mund të jetë më rezistent ndaj Covid mund të jetë për shkak të pranisë në gjak të Isoagglutinin, një antitrup që reagon me një izoantigjen të pranishëm në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut të subjekteve të së njëjtës specie dhe që parandalon që virusi të qëndrojë i ankoruar atje.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X