Grupi i gjakut dhe rreziku ndaj koronavirusit

0 0

Një studim nga Shoqata Amerikane e Hematologjisë, botuar në portalin Blood Advances, ka konfirmuar se ekziston një grup gjaku më pak i ekspozuar ndaj marrjes së Covid-19. Rezultati i studimit zbulon se numri i pacientëve pozitivë me gjak në grupin 0 është shumë më i ulët se ata me gjak të tipit A, B ose AB.

Një lidhje e fortë

Doktor Mozzi, kirurg, ka mbështetur fort prej kohësh një lidhje midis grupit të gjakut dhe dietës dhe mbi pasojat e këtij ndërveprimi, pozitiv ose negativ për shëndetin dhe për sistemin e mbrojtjes imune. Dieta e lidhur me grupin e gjakut bazohet në provat se qelizat e kuqe të gjakut të secilit grup (0 / A / B / AB) kanë lloje dhe sasi të ndryshme të antigjeneve në sipërfaqe që ndërveprojnë me sistemin imunitar dhe reagojnë ndryshe ndaj ushqimit. “Ushqimi – shpjegon Mozzi – mund të ketë efekte pozitive ose negative në sistemin imunitar, ajo që hamë mund të na bëjë të ndihemi sëmurë ose mirë.

Mozzi vëren se në Korenë e Jugut ata dolën më mirë sesa në Itali dhe për ta kuptuar rezultatin do të mjaftonte vetëm të vëzhgoheshin zakonet e ngrënies së atij vendi: pa qumësht dhe djathë, pak ose aspak grurë dhe derivate, pak fruta, të cilatt janë një luks. E njëjta gjë mund të thuhet për dietat e shumicës së vendeve të Lindjes së Largët.

Fakti që grupi 0 mund të jetë më rezistent ndaj Covid mund të jetë për shkak të pranisë në gjak të Isoagglutinin, një antitrup që reagon me një izoantigjen të pranishëm në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut të subjekteve të së njëjtës specie dhe që parandalon virusin të mbetet i ankoruar atje.

Lexo edhe: Kanceri: njerëzit që kanë këtë grup gjaku rrezikohen më pak

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X