Grupi i gjakut dhe rreziku ndaj koronavirusit

0 0

Një studim nga Shoqata Amerikane e Hematologjisë, botuar në portalin Blood Advances, ka konfirmuar se ekziston një grup gjaku më pak i ekspozuar ndaj marrjes së Covid-19. Rezultati i studimit zbulon se numri i pacientëve pozitivë me gjak në grupin 0 është shumë më i ulët se ata me gjak të tipit A, B ose AB.

Një lidhje e fortë

Doktor Mozzi, kirurg, ka mbështetur fort prej kohësh një lidhje midis grupit të gjakut dhe dietës dhe mbi pasojat e këtij ndërveprimi, pozitiv ose negativ për shëndetin dhe për sistemin e mbrojtjes imune. Dieta e lidhur me grupin e gjakut bazohet në provat se qelizat e kuqe të gjakut të secilit grup (0 / A / B / AB) kanë lloje dhe sasi të ndryshme të antigjeneve në sipërfaqe që ndërveprojnë me sistemin imunitar dhe reagojnë ndryshe ndaj ushqimit. “Ushqimi – shpjegon Mozzi – mund të ketë efekte pozitive ose negative në sistemin imunitar, ajo që hamë mund të na bëjë të ndihemi sëmurë ose mirë.

Mozzi vëren se në Korenë e Jugut ata dolën më mirë sesa në Itali dhe për ta kuptuar rezultatin do të mjaftonte vetëm të vëzhgoheshin zakonet e ngrënies së atij vendi: pa qumësht dhe djathë, pak ose aspak grurë dhe derivate, pak fruta, të cilatt janë një luks. E njëjta gjë mund të thuhet për dietat e shumicës së vendeve të Lindjes së Largët.

Fakti që grupi 0 mund të jetë më rezistent ndaj Covid mund të jetë për shkak të pranisë në gjak të Isoagglutinin, një antitrup që reagon me një izoantigjen të pranishëm në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut të subjekteve të së njëjtës specie dhe që parandalon virusin të mbetet i ankoruar atje.

Lexo edhe: Kanceri: njerëzit që kanë këtë grup gjaku rrezikohen më pak
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dezinfektuesit e duarve të dëmshëm...

Xheli dhe solucionet e ndryshme dezinfektuese, të përdorura gjerësisht për të zvogëluar rrezikun e infektimit nga koronavirusi, nuk rrezikojnë të dëmtojnë vetëm lëkurën. Sytë e fëmijëve janë gjithashtu në rrezik....

Mbajtja e maskës për një...

"Puçrrat dhe pikat e zeza, manifestimi tipik i lëkurës së yndyrshme, e prirur për puçrra, sot kanë arsye të reja pse shfaqen për shkak të periudhës që po përjetojmë dhe...

Zorra e irrituar prek një...

Sindorma e zorrës së irrituar prek një në dhjetë të rritur, duke shkaktuar një mori sëmundjesh duke filluar nga fryrja e barkut deri tek kapsllëku, dhimbjet e barkut deri te...

A janë vërtet transmetues të...

A mund ta transmetojnë fëmijët Covid-19 apo roli i tyre si "infektues" është relativ? Është një nga pyetjet e para që ekspertët nuk ia bënë vetes në shpërthimin e pandemisë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X