loading

Gratë shtatzëna që marrin paracetamol rrezikojnë të lindin fëmijë me këto probleme

Gratë që marrin paracetamol ndërsa janë shtatzëna  rrezikojnë të kenë fëmijë me probleme në sjellje, thotë një studim.
0 0

Shkencëtarët gjetën një lidhje midis nënave shtatzëna që përdorin qetësuesin dhe të vegjëit e tyre hiperaktivë dhe me probleme emocionale.

Paracetamoli është qetësuesi më i popullarizuar në botë dhe është i vetmi që konsiderohet i sigurt për t’u marrë gjatë shtatzënisë. Por ka hulumtime që e lidhin pirjen e këtij qetësuesi me astmën, infertilitetin dhe autizmin.

Në hulumtimin e fundit, të kryer nga Universiteti i Bristol, shkencëtarët ekzaminuan të dhëna nga 14,000 fëmijë midis moshës gjashtë muaj dhe 11 vjeç.

Duke përdorur pyetësorin dhe informacionin shkollor nga studimi ‘Fëmijët e viteve ’90 të Bristol, studiuesit analizuan rezultatet e kujtesës së vogëlushëve, IQ, testet e temperamentit dhe sjelljes. Kjo u krahasua me të dhënat që tregojnë se sa shpesh nënat e tyre kishin marrë paracetamol midis 18 dhe 32 javëve të shtatzënisë.

Studimi gjeti një lidhje shkakësore midis marrjes së paracetamolit dhe problemeve të sjelljes tek fëmijët përfshirë hiperaktivitetin dhe çrregullimin e deficitit të vëmendjes.

Efektet ishin më të forta kur fëmijët ishin tre vjeç.

Djemtë dukeshin se ishin më të ndjeshëm se vajzat ndaj efekteve të mundshme të ilaçit, tha revista Pediatrike dhe Perinatal Epidemiology.

Studimi paralajmëroi gratë shtatzëna që të përdorin vetëm dozën më të ulët të mundshme të paracetamolit për një kohë sa më të shkurtër.

Më shumë kërkime janë të nevojshme për të përcaktuar shkakun. Deri tani  paracetamoli mbetet i sigurt për përdorim në trajtimin e dhimbjeve të buta deri të moderuara te gratë gjatë shtatëzënësisë dhe gjidhënies.

Lexo edhe: Paracetamol në shtatzani? Nëse do të abuzoni rrezikoni të lindni fëmijë me çrregullime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nuk kishte biletë, nxjerrin nga...

Ngjarja ka ndodhur në La Spezia, në Liguria. Francesca Pennucci, 45 vjeçe, është në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ajo u përpoq të blinte biletën e autobusit kur tashmë kishte...

Mungojnë mjekët anestezistë, nëna humb...

Një dramë ka ndodhur në Vibo Valentia. Pasi u dërgua në shtëpi për shkak të mungesës së anestezistëve në spital, një grua humbi fëmijën që priste. Por spitali përmes një...

Ecuria e shtatzanisë me djalë...

Shekncëtarët kanë zbuluar se nënat që janë të stresuara kanë më shumë gjasa që të ngelin shtatzënë me vajza. Pak më shumë se gjysma e foshnjave të lindura në të...

Pse u pendova që tregova...

Ali Wong njihet për rolet e saj në komedi, por në një intervistë të kohëve të fundit me revistën Health, ajo dha një pasqyrë të gjendjes së saj për sa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X