Gratë që tentojnë për fekondim të asistuar, këshilla të domosdoshme për tiroiden

0 1

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në mënyrë adekuate, siç nënvizohet nga Shoqata e Endokrinologëve (AME-ETS) e cila dha ​​udhëzimet e reja të Shoqatës Evropiane të Tiroideve

Një rrezik për tu shmangur

Sipas Roberto Negro, endokrinolog AME, sa më e lartë të jetë vlera e TSH, aq më i madh është rreziku i dështimit të lindjes së asistuar nga mjekësia. Kjo sepse terapia e përdorur për stimulimin e vezoreve rrit përqendrimin e estradiolit, me një rritje të pjesës së “lidhur” të hormonit tiroide dhe një ulje të fraksionit të lirë. Kjo përfshin një lloj “testi stresi” për tiroiden, e cila, nëse vuan nga tiroiditi kronik autoimun ose hipotiroidizmi subklinik, mund t’i nënshtrohet pak a shumë pamjaftueshmërisë funksionale të rëndë, e cila zvogëlon shanset e suksesit të trajtimeve të fekondimit të asistuar.

Ekzaminimet që duhen bërë paraprakisht

Qendrat që ofrojnë fekondim të asistuar shpesh nuk i kushtojnë vëmendje të duhur problemeve të tiroides që lidhen me fillimin e trajtimit. Për fat të keq, ka disa raste në të cilat testet e lidhura me tiroiden nuk kërkohen vërtet, raste të tjera në të cilat përshkruhen terapi të papërshtatshme dhe nuk mbështeten nga prova shkencore. Nga ana tjetër, është e rëndësishme që të gjitha pacientet që janë kandidatë për trajtime të fekondimit të asistuar të kryejnë dy teste themelore për vlerësimin e tiroides:

– TSH

– Antitrupat kundër tiroide peroksidazës (AbTPO).

Rreth 10% e grave të moshës 20-45 vjeç, në fakt, kanë një sëmundje të tiroides, e cila përfaqësohet në veçanti nga hipotiroidizmi subklinik, domethënë kur vlera e TSH është mbi normën ose nga tiroiditi i Hashimoto, kur antitrupat anti tiroide janë pozitive .

Është e rëndësishme që endokrinologët dhe gjinekologët, të cilët përfaqësojnë shifrat më të përfshira drejtpërdrejt në menaxhimin e pacientëve që i nënshtrohen fekondimit të asistuar, të jenë të vetëdijshëm dhe të ndjekin indikacionet e udhëzimeve të reja.

Lexo edhe: A ndikojnë problemet e tiroides në shtatzani?


  1. Registro

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X