Gratë mbipesha që janë shtatzënë duhet të bëjnë këto veprime për të mbrojtur fëmijët në të ardhmen

Nënat obeze mund të mbrojnë veten dhe foshnjat e tyre nga efektet e pafavorshme shëndetësore duke bërë ushtrime gjatë shtatzanisë, pohojnë studiuesit.
0 0

Vrapimi në një rutinë për deri në 20 minuta një ditë para dhe gjatë shtatzanisë përmirësoi shëndetin e organeve të brendshme tek minjtë.

Ushtrimi ndikoi tek minjtë që ishin duke pritur të vegjlit, më mirë në administrimin e niveleve të sheqerit në gjak duke rikthyer funksionimin e indeve te tyre kryesore.

Kjo mund të zvogëlojë shanset që nëna dhe foshnja të zhvillojnë sëmundje metabolike, siç është diabeti tip 2.

Shkencëtarët në Universitetin e Kembrixhit thanë se gjetjet janë të rëndësishme në mes të epidemisë aktuale të mbipeshës në të gjithë botën.

Obeziteti i nënës mund të ketë një ndikim të madh si tek nëna ashtu edhe tek foshnja, gjatë shtatzënisë dhe për vitet më pas.

Zyrtarët shëndetësore këshillojnë të qëndroni aktive sa më shumë që të jetë e mundur gjatë shtatzanisë – por nuk rekomandojnë të mbani një dietë për humbje peshe.

Dr. Amanda Sferruzzi-Perri, e cila drejtoi studimin, tha: ‘Një nivel i moderuar i ushtrimeve menjëherë para dhe më pas gjatë shtatzanisë çon në ndryshime të rëndësishme në indet e ndryshme të nënës obeze, duke i bërë në mënyrë efektive indet si tek nënat qe nuk jane obeze.

“Ne besojmë se këto ndryshime mund të shpjegojnë se ushtrimi përmirëson metabolizmin e nënës obeze gjatë shtatzanisë dhe, nga ana tjetër, mund të parandalojë që foshnjat e saj të zhvillojnë shenja të hershme të diabetit tip 2 pas lindjes.”

Komplikimet afatshkurtra të mbipeshës tek nënat njihen mirë – përfshirë diabetin gestacional që zhvillohet tek këto nëna gjatë shtatzanisë.

Ai gjithashtu rrit rrezikun e pre-eklampsisë dhe komplikimeve të rrezikshme, si për shembull, lindja e foshnjave me peshë të lartë dhe nevoja për një operacion cezarian.

Obeziteti predispozon si nënën ashtu edhe foshnjën e saj për të zhvilluar sëmundje metabolike siç është diabeti tip 2 më vonë në jetë.

Ushtrimet dihet se zvogëlojnë rrezikun e diabetit tip 2 tek gratë që nuk janë shtatzënë duke përmirësuar mënyrën se si trupi menaxhon nivelin e sheqerit në gjak.

Lexo edhe: Cilësia e qumështit të gjirit tek nënat mbipeshë ndryshon nga nënat me peshë normale


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X