Goditja e lehtë e foshnjave qetëson dhimbjet

0 0

Kur prindërit godasin lehtë fëmijën e tyre, ky veprim zvogëlon aktivitetin në tru të lidhur me përvojat e dhimbshme, tregon një studim i ri.

Goditja e foshnjave

Hulumtuesit nga Universiteti i Oksfordit dhe Universiteti John Moores i Liverpulit kanë monitoruar aktivitetin e trurit të 32 foshnjave, ndërkohë që kanë kryer teste të gjakut. Gjysma e foshnjave të vëzhguara u prekën me një furçë të butë para se të kryhej testi gjakut. Këta të sapolindur kishin një reagim shumë më të mirë ndaj procedurës, duke treguar 40 për qind më pak aktivitet të dhimbjes në trurin e tyre.

“Puna e mëparshme ka treguar se prekja mund të rrisë lidhjen e prindërve, të ulë stresin për të dy prindërit dhe foshnjën, dhe për të zvogëluar kohëzgjatjen e qëndrimit në spital”, thotë Rebeccah Slater, autoree studimit. “Prekja duket se ka potencial analgjezik pa rrezikun e efekteve anësore”.

Shpejtësia më e mirë për të goditur fëmijën tuaj është 1 inç në sekondë, dhe për fat të mirë, “prindërit intuitivisht godasin foshnjat e tyre në këtë shpejtësi optimale”, thotë Slater. Ka një arsye për shpejtësinë specifike të goditjes. Ky ritëm i veçantë aktivizon disa neurone shqisore në lëkurë të quajtur afferents C-tattile, të cilat më parë kanë treguar aftësinë për të reduktuar dhimbjen tek të rriturit. Deri më tani, nuk ka pasur dëshmi se ajo mund të ketë të njëjtin efekt edhe tek foshnjat.

Hulumtuesit shpresojnë të bëjnë më shumë kërkime sesi mund të zvogëlojë dhimbjet tek të sapolindurit, sidomos te foshnjat e parakohshme, të cilat i nënshtrohen testimeve të shpeshta.

Duket se një praktikë tjetër e zakonshme e prindërimit, duke i kënduar fëmijës, është gjithashtu e mirë për shëndetin e tyre gjithashtu.

Lexo edhe: Çfare ndodh me trurin e nenes kur qan foshnja?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X