loading

Gjumi i ditës përmirëson aftësitë gjuhësore të fëmijëve

0 0

Një ekip studiuesish gjermanë tregoi se foshnjat të cilët bëjnë një gjumë 50-minutësh gjatë ditës e kanë më të lehtë të flasin dhe të “lidhin” fjalët me kuptimin ne tyre.

Studimi i të sapolindurve nga gjashtë deri në tetë muaj

Studimi është bërë në një grup të foshnjave të moshës midis gjashtë dhe tetë muajsh nga hulumtuesit në Institutin Max Planck. Të gjithë iu nënshtruan një eksperimenti të thjeshtë që synonte vlerësimin e aftësive të tyre gjuhësore. Në fillim autorët kanë sjellë në vëmendje disa objekte të vogla për të cilat ata kanë dhënë emra të dashur. Në një moment të dytë ata u treguan atyre objekte të tjera, me formë ose ngjyrë të ndryshme, por t’i thirrur me të njëjtat pseudonime. Pastaj, ata i ftuan prindërit që të vinin fëmijët e tyre në gjumë dhe përsëritën testin pas zgjimit. Ky test u krye disa herë.

Gjumi ndikon në aftësitë gjuhësore

Duke respektuar sjelljen e fëmijëve, studiuesit vunë në dukje se disa fëmijë kishin vështirësi në ndërtimin e një lidhje mes objekteve dhe fjalëve: ata kishin vështirësi në shoqërimin e gjërave me një emër. Përveç atyre që kishin marrë një sy gjumë 50-minutësh. Në fakt, foshnjat të cilët ishin duke pushuar për vetëm nën një orë, kur u zgjuan dukeshin më mirë në gjendje për të njohur fjalën e duhur për objektin në fjalë se sa ata që nuk kishin fjetur ose kishin fjetur më shumë ose më pak. Sipas ekspertëve, një sy gjumë i moderuar mund të ndihmojë në konsolidimin e njohurive të reja, duke favorizuar kështu zhvillimin e gjuhës së fëmijëve.

Lexo edhe: Si te zhvilloj aftesite komunikuese te femijes perpara se te shkoje ne shkolle?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X