Gjithë kujdesi i nevojshëm i dhëmbëve që në vitin e parë të jetës nga dentistja pediatre Enida Petro/ VIDEO

0 1

Pasditen e djeshme, një nga tematikat e trajtuara në programin “Rudina” ka qenë kujdes dentar për fëmijët. E ftuar ishte dentistja pediatre, Enida Petro e cila që në krye të bisedës theksoi se është shumë e rëndësishme që siç i çojmë fëmijët tek specialisti pediatër për probleme shëndetësore, ashtu t’i çojmë edhe tek dentisti pediatër, që është i specializuar për ta.

Mjekja pediatre shpjegon se mosha e parë kur fillohen konsultat me fëmijët duhet të jetë përpara vitit të parë të jetës, kur ende nuk janë shfaqur shqetësime, për arsye që impakti i parë me dentistin të mos jetë i frikshëm. Ajo thekson se kjo fazë e parë duhet të jetë informuese, të merren konsulta. Kështu, kur të shfaqet kariesi apo dhimbjet, fëmija do jetë mësuar tashmë me figurën e dentistit.

Lidhur me idenë se fëmija duhet të fillojë të lajë dhëmbët ende pa dalë, doktoresha tha se nuk është e nevojshme, kjo mund të nisë vetëm si lojë, por larja e vërtetë duhet të fillojë në moshën 2 vjeçare , por vetëm një larje manuale me furçë pa pastë.

Larja me pastë dhëmbësh duhet të fillojë në moshën 3 vjeçare dhe sasia e pastës mbi furçë duhet të jetë sa një kokërr bizele. Koha e larjes së dhëmbëve nuk duhet të jetë vetëm pak sekonda, por deri tek 1 minutë e gjysmë. Fëmijët duhen inkurajuar t’i lajnë dhëmbët vetë, megjithatë gjithmonë nën mbikqyrjen e prindërve në mënyrë që të respektohen këto rregulla.

Dentisja pediatre gjithashtu i kushton rëndësi përdorimit të fillit dentar, asnjëherë të shkopinjve, pasi ata dëmtojnë mishrat.

Përsa i përket llojit të furçës, dentistja shpjegon që lloji i furçës që duhet zgjedhur për fëmijë është ajo me kokë të vogël, sepse edhe sipërfaqet brenda gojës së fëmijës janë të vogla, bishti i përshtatshëm për mbajtjen nga ana e tyre dhe qimet të buta.

Për fëmijët që kanë aparate të lëvizshme, mjekja këshillon një furçë më vete për pastrimin e aparatit. Gjithashtu këshillohet një pajisje që duhet për pastrimin e gjuhës, sepse siç sqaron mjekja, edhe gjuha mban mikrobe që ndonjëherë shkaktojnë erën e keqe të gojës.

Është mirë edhe që pas larjes me pastë, të përdoret një solucion pastrimi e dezinfektimi me përmbajtje fluori për forcim të dhëmbëve të fëmijëve.

Përsa i përket furçës elektrike, mjekja thotë se duhet përdorur nën mbikqyrjen e prindërve me shumë kujdes, sepse përdorimi i gabuar dëmton mishrat.

Një tjetër problem që thekson dentistja pediatre, është kariesi i fëmijërisë së hershme, ose siç njihet ndryshe kariesi i biberonit. Kjo lidhet me shtesat e sheqerit apo mjaltit në biberonin e qumështit apo të lëngjeve të tjera me përmbajtje sheqeri.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X