Gjithçka duhet të dini rreth diastazës abdominale në shtatzëni dhe më pas

0 0

Bark i theksuar dhe i fryrë, muskuj të kontraktuar keq dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës abdominale në shtatzani, heqja e dy rektuseve të barkut, dy breza muskulorë vertikalë që lidhin pubisin me kockën e gjoksit. Barku voluminoz, i rënduar nga fetusi dhe lëngu amniotik, shkakton distension të këtyre dy muskujve, të cilët sforcohen dhe largohen nga njëri-tjetri. Kjo është një gjendje normale gjatë nëntë muajve, por nëse muskujt nuk e rifitojnë qëndrueshmërinë e tyre pas lindjes së foshnjës, mund të shfaqen dhimbje dhe komplikime të tjera.

Dy muskuj që “largohen”

Për të kuptuar se çfarë është diastaza abdominale në shtatzëni, është e përshtatshme të përshkruhet struktura muskulare e barkut dhe çfarë ndodh gjatë nëntë muajve. Në murin e përparmë të barkut ka dy shirita muskulorë, të quajtur rectus abdominis i djathtë dhe i majtë rectus abdominis. Ato synojnë të përmbajnë stomakun, mëlçinë dhe organet e barkut, duke përfshirë edhe mitrën. Ato nisen nga sternumi deri në ijë dhe ndahen nga e ashtuquajtura linea alba, një rrip i hollë indi lidhor pa nerva dhe enë gjaku. Gjatë shtatzënisë, kur fetusi rritet në vëllim në qesen amniotike të pasur me lëngje, muskujt i lënë vendin për të akomoduar këtë rritje, largohen nga njëri-tjetri dhe linea alba zgjerohet. Diastaza abdominale në shtatzëni është kjo, ndarja e dy grupeve të muskujve për të mbështetur rritjen normale të fetusit.

Nëse situata nuk bën regres

Sapo foshnja vjen në botë, pjesët e barkut rektus gradualisht rifitojnë formën e tyre origjinale, duke u rikthyer në tonifikimin dhe linja alba, e cila ka një konsistencë elastike, bëhet përsëri e hollë. Kjo zakonisht ndodh 8-12 javë pas lindjes së foshnjës. Megjithatë, muskujt e barkut jo gjithmonë e rimarrin formën e tyre natyrale. Ndodh, për shembull, në rastin e lindjeve të shumëfishta, gjë që shkakton distension të tepërt të strukturave të barkut; kur gruaja është shumë mbipeshë ose ka lëkurë dhe inde muskulore të varura; nëse vuani nga kolla kronike, kapsllëku ose praktikoni një aktivitet që përfshin peshë të tepërt në muret e barkut. Në këto raste, diastaza abdominale në shtatzëni kthehet në diastazë abdominale pas lindjes. Barku nuk është shumë i tonifikuar dhe duket sikur gruaja është ende shtatzanë. Një brazdë vertikale shfaqet gjithashtu në korrespondencë me linea alba.

Ajo gjithashtu shkakton sëmundje shëndetësore

Pasojat e një diastaze abdominale në shtatzëni që nuk shërohet mirë nuk janë thjesht estetike, por edhe shëndetësore. Siç shpjegon Associazione Italia Diastasi Odv kur indet e barkut dobësohen apo edhe dëmtohen, ato nuk janë më në gjendje të mbajnë mirë organet e barkut. Prandaj mund të shfaqen hernie, d.m.th. organet e brendshme që rrëshqasin nga vendi i tyre, por edhe dhimbje barku, dhimbje të shpinës dhe ijeve, vështirësi në tretje, një ndjenjë rëndese në bark. Përveç kësaj, problemi mund të përkeqësohet në rast të një shtatzanie të dytë. Pra, nëse rreth tre muaj pas lindjes, barku nuk ka rifituar një tonifikim të caktuar, këshillohet të kontaktoni një mjek që mund të zbulojë problemin me një vizitë. Në fakt, duke ndjerë barkun ndërsa gruaja është në pozicionin shtrirë, ajo mund të kuptojë hapësirën e tepërt që ekziston midis muskujve të barkut. Në raste më komplekse, ose kur tashmë ka probleme si hernie ose dhimbje, duhet kryer një ekografi abdominale ose CT.

Si ta zgjidhni problemin

Në rastin e diastazës së lehtë ose mesatare, kur distanca midis rektuseve të barkut nuk i kalon tre centimetra, është e mundur të drejtohen ushtrimet e sugjeruara nga fizioterapisti, të cilat synojnë të ndihmojnë indet të rifitojnë tonin. Këto ushtrime kryhen në pozicionin shtrirë dhe punojnë në mënyrë specifike në muskujt e barkut. Nga ana tjetër, nëse diastaza është e rëndë, mund të jetë e nevojshme t’i drejtoheni operacionit, të afroni dy flapat e muskujve dhe, nëse është e nevojshme, në rastin e lëkurës së tepërt, edhe abdominoplastikë. Nëse muskujt janë shumë të dobët ose ekziston rreziku i formimit të hernieve, mund të vendosen “rrjeta” të veçanta mbajtëse në pëlhurë hipoallergjike për të vepruar si mbështetje. Është gjithmonë kirurgu ai që vendos rast pas rasti.

Është e rëndësishme që të parandalohen pasojat e diastazës abdominale në shtatzani duke iu nënshtruar kontrolleve të rregullta nga gjinekologu, duke u përpjekur të mos shtoni shumë peshë dhe duke shmangur aktivitetet që përfshijnë presion të tepërt në bark. Është gjithashtu e dobishme të luftohet kapsllëku duke konsumuar fruta, perime dhe duke pirë shumë lëngje.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X