Gjidhenie pa probleme? Ja pozicionet qe mund te perdorni

0 0
  • Pozicioni tradicional i mbajtjes së foshnjës

Mbajeni foshnjën në krahun e gjirit dhe mbështetjani kokën në gropën e bërrylit tuaj, koka dhe trupi duhet të jenë  në një bosht. Dora tjetër e nënës mbështet gjirin, derisa foshnja ta kapë mirë atë, pastaj mund të hiqet dhe të mbështesë trupin e tij. Për foshnjat e porsalindura apo rastet e fryrjes së gjirit këshillohet pozicioni i mbajtjes së trupit të foshnjës me krahun e kundërt të gjirit sepse i mundëson nënës të mbështesë më mirë gjirin me dorën tjetër.

  • Pozicioni shtrirë

Pozicioni shtrirë është më i mirë për ushqyerjen gjatë natës si edhe për nënat që kanë lindur me operacion. Në këtë rast, kthehuni në krahun e dhënies së qumështit dhe sigurohuni që foshnja të jetë pozicionuar mirë.

  • Pozicioni nën sqetull

Pozicioni nën sqetull është vecanërisht i dobishëm për të porsalindurit me peshë të ulët në lindje apo në rastet e fryrjes së gjirit.

  • Ushqyerja me gji e binjakëve

Në rastin e binjakëve, nëna mund t’i ushqejë në të njëjtën kohë të dy, duke i pozicionuar të mbështetur mbi jastëkë. Foshnjat mund të vendosen edhe në pozicione të tjera mjafton të jenë rehat dhe thithja të jetë e mirë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X