Gjidhënia ul rrezikun e goditjes në tru

0 0

 

Ushqyerja me gji redukton shanset tuaj për t’u prekur nga goditja në tru me 23% gjatë viteve. Pas shqyrtimit të faktorëve të rrezikut siç janë mosha dhe historia  e familjes, hulumtuesit e Universitetit të Kansasit zbuluan se rreziku i goditjes ishte ulur me 23% për të gjitha gratë që kishin ushqyer me gji.

Shkaqet janë të panjohura

Megjithatë, nuk ishte e mundur të krijohej një marrëdhënie shkak-pasojë ndërmjet ushqyerjes me gji dhe gjasave të reduktuara të goditjes, gjë që do të thotë se mund të konsiderohen faktorë të tjerë mbrojtës.

Të paktën 6 muaj

Megjithatë, studiuesit ishin në gjendje të lexonin këto të dhëna në bazë të shumë karakteristikave dhe efektet e ushqyerjes me gji mbetën prioritet. Kjo është arsyeja pse gratë shtatzëna duhet të marrin në konsideratë vendimin për dhënien e gjirit si pjesë e planit të lindjes dhe të vazhdojnë të ushqejnë me gji për të paktën 6 muaj, në mënyrë që të marrin sa më shumë përfitime për vete dhe për fëmijën.

E barabartë me një ilaç për të shpëtuar jetën

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ushqyerja me gji i jep fëmijës ushqimin e nevojshëm për rritje të shëndetshme, duke e mbrojtur atë nga infeksionet dhe sëmundjet dhe duke promovuar një zhvillim më të mirë fizik dhe njohës. Implikimet pozitive për jetën dhe shëndetin e nënës janë gjithashtu të dukshme: periudhat më të gjata të dhënies gji reduktojnë rrezikun e kancerit të gjirit, vezoreve dhe hipertensionit.

Ta dini!

Sipas UNICEF-it, çdo vit në botë 7,6 milionë fëmijë nuk ushqehen me gji: 21% e foshnjave të lindura në vendet me të ardhura të larta nuk kanë marrë qumështin e gjirit, ndërsa në ato me të ardhura të ulëta dhe të mesme shkalla është 4% .

Lexo edhe: 7 menyra per te minimuzuar rrezikun e goditjes ne tru


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X