Gjidhenia, si te fleme me femijen pasi ka pire gji?

0 0

Shumë nëna e dinë shumë mirë se çfarë do të thotë të mos flesh gjatë natës për shkak të zgjimeve të shpeshta të fëmijës si pasojë e nevojës për të pirë gji. Duke qënë se mungesa e gjumit është diçka që shkakton irritim tek nëna si edhe mungesë energjie, shumë prej tyre zgjedhin të flenë në të njëjtin shtrat me fëmijën e tyre.

Pra si mund të flemë bashkë me fëmijën pasi ai ka pirë gji?

Idealja do të ishte përshtatja e ritmeve të fëmijës me tuajat, në mënyrë që mungesa e gjumit të bëhej sa më pak e theksuar. Ju duhet të përpiqeni të përfitoni sa më shumë të jetë e mundur nga momenti pas pirjes në mënyrë që të rikuperoni gjumin e humbur gjatë natës. Fëmija, pasi ka pirë qumështin e ka më të lehtë të flejë gjumë dhe për ta bërë edhe më të lehtë këtë duhet të krijoni ambientin e duhur edhe gjatë natës. Dhoma ku fëmija do të flejë dhe për pasojë edhe do të pijë gji duhet të jetë sa më e qetë, mundësisht edhe larg zhurmave që vijnë nga ambientet e jashtme si edhe pa drita të forta. Gjithashtu shtrati duhet të jetë sa më i rehatshëm si edhe temperatura e dhomës në vlerat normale. Kontakti juaj me fëmijën duhet të jetë sa më i afërt dhe intim.

Kur fëmija fle gjatë ditës

E njëjta gjë do të ndodhë edhe gjatë ditës, pra fëmija do të ketë momentet kur do të flejë pasi ka pirë gji. Ju në këtë moment, pra pasi fëmija ka pirë ju duhet të përfitoni për t’u qetësuar në mënyrë që të keni mundësi të rikuperoni energji. Nëse tek një grua mungon gjumi, ajo do të jetë tepër nervoze edhe në marrëdhëniet me personat e dashur, kështu që ky është momenti më i mirë për të pushuar.

Lexoni dhe: Gjidhënia, sakrifica më e bukur që ju lidh përgjithmonë/ FOTO

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X