Gjetje të reja, vitamina C lufton ashpër tumoret

0 0

Një konsum i vitaminës C i barabartë me 2,000 portokalle në ditë për të paktën dy javë: është trajtimi për të luftuar tumoret që testohen nga studiuesit e Institutit për shtrimin dhe trajtimin shkencor (Irccs) të Candiolo dhe botuar në “Science Transletional Medicine”. Një dozë masive e vitaminës C lejon, në fakt, të riaktivizohet sistemi imunitar, në mënyrë që të kundërveprojë ndaj rritjes së tumoreve. Ky trajtim rrit efektin e imunoterapisë dhe, në të njëjtën kohë, kufizon efektet anësore të barnave në pikat e kontrollit.

Vitamina C

E specializuar në trajtimin dhe trajtimin e patologjive onkologjike, Irccs e Candiolo së fundmi ka arritur rezultate inkurajuese në trajtimin e tumoreve përmes përdorimit të vitaminës C. Siç nënvizohet nga Alberto Bardelli, drejtor i Laboratorit të Onkologjisë Molekulare në Istituto di Candiolo dhe Profesor i Onkologjisë së Universitetit të Torinos, ky është një rizbulim. Në të kaluarën, në të vërtetë, vitamina C ishte përdorur në luftën kundër kancerit me rezultate pozitive, por kurrë nuk u vërtetua në mënyrë adekuate. Një mungesë që e ka shtyrë komunitetin shkencor të braktisë studimet mbi efektet e vitaminës C në tumoret e ndryshme.

Një mekanizëm kompleks

Normalisht, tumoret shërohen duke aktivizuar të ashtuquajturat pika kontrolli, frena molekulare reale që mbajnë nën kontroll sistemin imunitar, duke bllokuar veprimet e tepërta mbrojtëse, të cilat mund të dëmtojnë indet ose të shkaktojnë sëmundje autoimune. Ilaçet frenuese të përdorura për të luftuar pikat e kontrollit të kancerit çaktivizojnë pikat, duke rritur reagimin imunitar të trupit dhe aftësinë e tij për të luftuar tumoret. Përmes këtij veprimi, sidoqoftë, efektet anësore që lidhen me mungesën e frenave në sistemin imunitar nuk janë të kufizuara.

Studimi në laborator

Duke punuar me derrat me tumore të gjirit, kolorektal, pankreas ose melanoma, pavarësisht nëse i nënshtroheshin imunoterapisë onkologjike, studiuesit e Institutit Torino kanë zbuluar cilësitë e dobishme të vitaminës C. Zbulimet e fundit kanë treguar sesi konsumi oral i Vitaminës C nuk përthithet nga zorrët në doza të tilla që të kryejë një veprim antikancerogjen. Studiuesit e Irccs të Candiolo kanë vendosur kështu të anashkalojnë problemin duke administruar doza masive të Vitamnës C drejtpërdrejt në peritoneumin e derrave. Në këtë mënyrë, vitamina C ka treguar të gjithë aftësinë e saj për të aktivizuar limfocitet T për t’iu përgjigjur më mirë tumorit dhe ngadalësuar shumë rritjen e tij.

Potenciali i imunoterapisë

Këto rezultate, shpjegon Federica Di Nicolantonio, profesore e asociuar në Universitetin e Torinos dhe drejtuese e laboratorit Irccs të kancerit të Candiolo, vërtetojnë tezën se veprimi i mundshëm anti-tumor i vitaminës C rrjedh nga ndikimi i saj pozitiv në sistemin imunitar. Nga këtu, ne u përpoqëm të kuptojmë shtrirjen reale të efektit të dobishëm të vitaminës C edhe nën trajtime të imunoterapisë. Prandaj u administruan dy ilaçe që pengojnë pikat e kontrollit, të përdorura tashmë por me efekte anësore të shpeshta dhe, tek ata, u shtua doza maksimale e vitaminës C.

Rezultate inkurajuese, por për t’u hulumtuar

Rezultatet e marra nga derrat tregojnë se si ky veprim i dyfishtë ka rritur efektivitetin e frenuesve, duke ngadalësuar njëkohësisht rritjen e tumoreve dhe në disa raste të kafshëve me kancer të gjirit, madje duke arritur një regresion total të kancerit.

 A e dini se?

Vitamina C është e pranishme në sasi të mëdha veçanërisht në agrumet, kivi dhe luleshtrydhe.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X