loading

Gjesti i mësueses ditën e parë të shkollës/ FOTO

0 0

Një mësuese në Oklahoma Karen Wunderlich Loewe, është bërë virale këtë javë pasi postoi një aktivitet në lidhje me rikthimin në shkollë pas pushimeve, që u bë dita e saj më emocionuese në karrierën mbi 20- vjeçare.

“Kam provuar një aktivitet të ri të quajtur “Aktiviteti i çantave”. Unë i pyeta fëmijët se çfarë do të thotë të mbash çanta dhe ata më së shumti thanë se ishte gjëja më e dëmshme që mbajnë në shpatullat e tyre”,- shpjegon mësuesja në postimin e saj.

Më pas ajo i kërkoi secilit fëmijë të shkruante gjërat që e shqetësonin në jetën e tyre, familjare dhe shoqërore, t’i palosnin letrat e tyre dhe t’i hidhnin nëpër klasë. Letrat e mbledhura tani janë varur në një çantë në derën e klasës, por përpara se letrat të futeshin në çantë fëmijët i morën një nga një dhe i lexuan para klasës.

Mësuesja tregon se shqetësimet e tyre përfshinin gjëra si: vetëvrasja, prindërit në burg, humbja e prindërve, humbja e kafshëve shtëpiake, frika nga vdekja, kanceri etj.

Mësuesja e vari qesen me letra në derë, për t’u kujtuar nxënësve se të gjtihë kanë probleme që ju rëndojnë si çanta me libra në shpinë.

Dhe kjo është një kujtesë shumë e mirë edhe për të rriturit për të qenë më të kujdesshëm me njëri-tjetrin.

Lexo edhe: Dita e parë e shkollës, ja çfarë duhet të bëjnë nënat


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ndëshkimi duke i lënë fëmijët...

Nëse po mundoheni të disiplinoni vogëlushin tuaj dhe keni lexuar raporte që ndëshkimi duke i lënë vetëm do të çojë në probleme sjelljeje më vonë në jetë, mund të relaksoheni....

Mënyra si i flisni fëmijës...

Siguria e fëmijëve, sidomos në ambientet jashtë shtëpisë, ku rreziku rritet, është shumë e rëndësishme. Kështu, mbrojtja e një fëmije nga makinat në rrugë, duhet të jetë patjetër prioriteti i...

Si të trajtojmë ndrojtjen tek...

Ka fëmijë që nuk ndihen shumë mirë në disa situata sociale dhe mund të bëjnë përpjekje të mëdha për të qëndruar larg tyre. Kur ndrojtja e fëmijëve është e tepërt?...

A mund të bëjnë balet...

Javën e kaluar, një prezantuese televizive në Amerikë qeshi dhe u tall me lajme se djali i madh i princit William, George e pëlqen kërcimin dhe programi i tij mësimor...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X