Gjate rritjes se femijes duhet te keni parasysh se…

0 0

Rritja e fëmijës është një detyrë shumë e vështirë dhe e rëndësishme që figura e prindit mbart në vetvete dhe për këtë arsye ata duhet të jetë të ndërgjegjshëm për vendin që zë në këtë zhvillim një fjalë e tyre apo edhe një veprim i caktuar. Keni nevojë për udhëzime?

Ja çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni!

 • Thirreni fëmijën në emër;
 • Uluni në lartësinë e fëmijës, që të jeni përballë tij dhe shikojeni në sy kur i flisni;
 • Mos përdorni fjalën “gabim” ose “keq” për veprimet që bën fëmija. Nëse duhet ta qortoni, mos thoni ”ti nuk je i mirë”, por “kjo që bëre nuk ishte gjë e mirë”;
 • Mos lejoni që fëmija të qëndrojë i vetmuar. Përpiquni ta përfshini në lojë;
 • Nëse s’dëshiron të luajë, bisedoni me fëmijën. Mos bëni pyetje duke përdorur “pse”-në. Ndoshta fëmija kërkon vetëm më shumë vëmendje nga ju;
 • Kur fëmija ju drejtohet me pyetje apo për t’ju thënë diçka, ndaloni pranë tij dhe kthejini përgjigje. Në të kundërt, fëmija mund të ndihet i padëshiruar;
 • Respektoni fëmijën dhe bëni të ndihet i barabartë me të tjerët;
 • Dëgjoni zërin e fëmijës. Vëruni veshin fjalëve që thotë;
 • Ndëshkimet nuk ndihmojnë në zhvillimin e drejtë të fëmijës. Ato çojnë në një vlerësim të ulët dhe negativ ndaj të tjerëve. Rrahjet dhe ndëshkimi i bëjnë shumë keq fëmijës suaj;
 • Vlerësoni përpjekjet e fëmijës;
 • Mos e frikësoni fëmijën për veprimet që bën, duke i thënë: “do të vijë teta të bëjë gjilpërën” ose “do të vijë gogoli” etj;
 • Mos ndërhyni në grindjet ndërmjet fëmijëve, perveçse kur fillojnë të godasin;
 • Gjeni një mënyrë që t’i tregoni fëmijës suaj se jeni duke e dëgjuar, për shembull: “po, e shikoj” etj.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X