Gjashtë përfitimet nga uthulla e mollës

0 0

Uthulla e mollës është një ilaç popullor që gjendet në shtëpitë tona. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj me radhë në gatim dhe mjekësi. Shumë njerëz pretendojnë se mund të lehtësojë një gamë të gjerë ankesash shëndetësore, por mund të pyesni veten se çfarë thotë studimi. Uthulla e mollës ka veti të ndryshme të shëndetshme, përfshirë efektet antimikrobike dhe antioksiduese. Për më tepër, provat sugjerojnë se mund të ofrojë përfitime shëndetësore, të tilla si ndihma për humbjen e peshës, uljen e kolesterolit, uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e simptomave të diabetit. Sidoqoftë, ekzistojnë pak hulumtime dhe duhen studime të mëtejshme para se të rekomandohet si një terapi alternative.

Ky artikull shikon provat që qëndrojnë pas 6 përfitimeve të mundshme shëndetësore të uthullës së mollës.

  1. E pasur me substanca të shëndetshme

Uthulla e mollës bëhet përmes një procesi në dy hapa.

Së pari, prodhuesi ekspozon mollët e shtypura në maja, e cila fermenton sheqernat dhe i kthen ato në alkool. Tjetra, ata shtojnë baktere për të fermentuar më tej alkoolin, duke e kthyer atë në acid acetik – përbërja kryesore aktive në uthull. Acidi acetik i jep uthullës aromën e fortë të thartë. Studiuesit besojnë se ky acid është përgjegjës për përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës.

Uthulla e mollës organike dhe e pafiltruar përmban gjithashtu një substancë të quajtur “nënë”, e cila përbëhet nga fije proteinash, enzimash dhe bakteresh miqësore që i japin produktit një pamje të errët.

Disa njerëz besojnë se nëna është përgjegjëse për shumicën e përfitimeve të saj shëndetësore, megjithëse aktualisht nuk ka studime për ta mbështetur këtë.

Ndërsa uthulla e mollës nuk përmban shumë vitamina ose minerale, ajo ofron një sasi të vogël të kaliumit. Markat me cilësi të mirë gjithashtu përmbajnë disa aminoacide dhe antioksidantë.

  1. Mund të ndihmojë në shkatërrimin e baktereve të dëmshme

Uthulla mund të ndihmojë në vrasjen e patogjenëve, përfshirë bakteret. Njerëzit tradicionalisht e kanë përdorur uthull për pastrimin dhe dezinfektimin, trajtimin e mykut të thonjve, morrave, lythat dhe infeksioneve të veshit. Hipokrati, babai i mjekësisë moderne, përdori uthull për të pastruar plagët më shumë se 2,000 vjet më parë.

Uthulla është gjithashtu një ruajtës i ushqimit dhe studimet tregojnë se ajo pengon bakteret si E. coli të rriten dhe të prishin ushqimin. Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë natyrale për të ruajtur ushqimin tuaj, uthulla e mollës mund t’ju ndihmojë.

Ka edhe sugjerime se uthulla e holluar e mollës mund të ndihmojë me puçrrat kur aplikohet në lëkurë, por nuk duket se ka ndonjë hulumtim të fortë për ta konfirmuar këtë.

  1. Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe në menaxhimin e diabetit

Deri më sot, një nga aplikimet më bindëse të uthullës së mollës është ndihma në trajtimin e diabetit të tipit 2. Diabeti i tipit 2 karakterizohet nga nivele të larta të sheqerit në gjak të shkaktuara nga rezistenca ndaj insulinës ose pamundësia për të prodhuar insulinë. Sidoqoftë, njerëzit pa diabet mund të përfitojnë gjithashtu nga mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak në intervalin normal, pasi disa studiues besojnë se nivelet e larta të sheqerit në gjak janë një shkak kryesor i plakjes dhe sëmundjeve të ndryshme kronike.

Mënyra më efektive dhe më e shëndetshme për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak është të shmangni karbohidratet e rafinuara dhe sheqerin, por uthulla e mollës gjithashtu mund të ketë një efekt të dobishëm.

  1. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Disa studime tek njerëzit tregojnë se uthulla mund të rrisë ndjenjën e ngopjes. Kjo mund të bëjë që të hani më pak kalori dhe të humbni peshë. Për shembull, sipas një studimi, marrja e uthullës së bashku me një vakt të lartë të karbohidrateve çoi në rritjen e ndjenjës së ngopjes, duke bërë që pjesëmarrësit të hanin 200–275 më pak kalori gjatë pjesës tjetër të ditës.

Për më tepër, një studim në 175 njerëz mbipeshë tregoi se konsumi ditor i uthullës së mollës çoi në uljen e dhjamit në bark dhe humbjen e peshës:

  • marrja e 1 lugë gjelle (12 ml) çoi në humbjen e 1.2 kg;
  • marrja e 2 lugëve (30 ml) çoi në humbjen e 1.7 kg.

Sidoqoftë, kini parasysh se ky studim vazhdoi për 3 muaj, kështu që efektet e vërteta në peshën e trupit duket të jenë mjaft modeste.

  1. Përmirëson shëndetin e zemrës tek kafshët

Sëmundja e zemrës është një nga shkaqet kryesore të vdekjes.

Disa faktorë biologjikë janë të lidhur me rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Studimet sugjerojnë se uthulla e mollës mund të përmirësojë disa nga këta faktorë rreziku. Sidoqoftë, shumë nga studimet u kryen në kafshë.

Këto studime mbi kafshët sugjerojnë se uthulla e mollës mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe trigliceridit, si dhe disa faktorë të tjerë të rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Disa studime te minjtë kanë treguar gjithashtu se uthulla e mollës zvogëlon presionin e gjakut, i cili është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës dhe problemet e veshkave.

Sidoqoftë, nuk ka prova të mira se uthulla përmirëson shëndetin e zemrës tek njerëzit. Studiuesit duhet të bëjnë më shumë studime para se të arrijnë në ndonjë përfundim të fortë.

  1. Mund të përmirësojë shëndetin e lëkurës

Uthulla e mollës është një ilaç i zakonshëm për sëmundjet e lëkurës si lëkura e thatë dhe ekzema.

Lëkura është natyrshëm paksa acidike. Përdorimi i uthullës së mollës mund të ndihmojë në riekuilibrimin e pH natyral të lëkurës, duke përmirësuar barrierën mbrojtëse të lëkurës.

Nga ana tjetër, sapunët dhe pastruesit alkaline mund të irritojnë ekzemën, duke i bërë simptomat më keq.

Duke pasur parasysh vetitë e tij antibakteriale, uthulla e mollës mund, në teori, të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të lëkurës të lidhura me ekzemën dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Disa njerëz përdorin uthull molle të holluar në një pastrues fytyre ose tonik. Ideja është që mund të vrasë bakteret dhe të parandalojë njollat.

Lexo edhe: Uthulla e mollës rrit fertilitetin si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X