Gjashtë muaj stërvitje fizike përmirëson problemet e zemrës

0 0

Një program gjashtëmujor i stërvitjes ndihmon në ruajtjen e një ritmi normal të zemrës dhe zvogëlon ashpërsinë e simptomave në pacientët me fibrilacion atrial. Është rezultat i një studimi të kryer nga Dr Adrian Elliott i Universitetit të Adelaide, Australi, i cili tregon se si disa pacientë mund të kontrollojnë aritminë e tyre përmes sportit, pa pasur nevojë për ndërhyrje komplekse si ablacioni ose ilaçe për të mbajtur zemrën e tyre në ritëm normal.

Gjashtë muaj ushtrime

Studimi australian caktoi rastësisht 120 pacientë me sëmundje simptomatike për të ushtruar ndërhyrje ose kujdes rutinë për gjashtë muaj. Ndërhyrja përfshinte stërvitje të mbikëqyrur (çdo javë për tre muaj, pastaj dy javë për tre të tjerë) dhe një plan javor të individualizuar për t’u ndjekur në shtëpi. Gjatë gjashtë muajve, qëllimi ishte rritja e ushtrimeve aerobike deri në 3-5 orë në javë.

Pjesëmarrësit që kryenin funksionin e grupit të kontrollit morën këshilla për stërvitjen, por pa ndërhyrje aktive dhe të gjithë pacientët morën kujdesin e zakonshëm mjekësor nga kardiologu.

Një ulje e ndjeshme e ashpërsisë së simptomave në 12 muaj u vu re tek ata që kishin kryer ushtrimet në krahasim me grupin e kontrollit. Pacientët raportuan palpitacione më pak të rënda, më pak gulçim dhe lodhje. Jo vetëm kaq: analiza tregoi se një numër më i madh i pacientëve në grupin që bënin ushtrimet mund të mbanin një ritëm normal të zemrës pa pasur nevojë për ndërhyrje invazive ose përdorim të vazhdueshëm të barnave.

Një shqetësim në rritje

Fibrilacioni atrial (AF) është një çrregullim i ritmit të zemrës që shkakton që zemra të rrahë shpejt dhe në mënyrë të parregullt. Simptomat më të zakonshme janë palpitacionet, gulçimi, marramendja dhe lodhja, të cilat mund të kenë një ndikim të rëndë në cilësinë e jetës. Pacientët kanë rreziqe të konsiderueshme të goditjes në tru dhe dështimit të zemrës.

Prevalenca globale e fibrilacionit atrial po rritet me shpejtësi dhe vlerësohet të jetë mbi 30 milion njerëz, ndërsa rreziku i fibrilimit atrial gjatë jetës për individët mbi 55 vjeç mund të jetë i pranishëm për një në tre persona.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Salmonela, si të minimizojmë rrezikun...

Rastet e infeksionit të salmonelës nga ushqimi janë në rritje, veçanërisht muajt e fundit, veçanërisht në Kanada, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar. Ato do të gjurmohen kryesisht në konsumin e...

Covid 19 më i rëndë...

Covid-19 është më i rëndë te ata që vuajnë nga depresioni ose çrregullime të tjera psikologjike. Këta pacientë në fakt janë më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit të virusit...

Vaksinimi i detyruar i studentëve,...

Me rihapjen e universiteteve, është rikthyer në qendër të diskutimit çështja e vaksinimit, e cila për studentët dhe stafin akademik është bërë e detyrueshme. Shumë prej tyre shprehen të pasigurt,...

Kolesteroli: një e pesta e...

Sa më i ulët kolesteroli, aq më mirë pwr shwndetin. Për Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë është ky rregull i thjeshtë që duhet të udhëheqë menaxhimin e kolesterolit LDL te pacientët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X