Gabimi i prindërve për parandalimin e të ftohtit të fëmijëve

0 0

 

Çfarë mund të bëjmë për të parandaluar rrufën apo të ftohtin?

Derisa nuk mund të ketë një kurë për të parandaluar të ftohtin, shumë prindër përdorin mënyrat e tyre për të ndalur rrufën. Por një studim i ri mund të provojë se këto metoda popullore të parandalimit nuk janë aq efektive sa mendojnë njerëzit.

Sipas sondazhit kombëtar të Spitalit të Fëmijëve të C.S. Mott për Shëndetin e Fëmijëve, 70 për qind e prindërve përdorin “strategji popullore” për të mbrojtur fëmijët e tyre nga ftohjet. Këto janë truket që nuk janë të bazuara në shkencë, ka gjasa të kalohen nga gjeneratat e mëparshme, si për shembull të mos dalin jashtë me flokë të lagur.

Studimi i Universitetit të Miçiganit, i cili hulumtoi 1,119 prindër amerikanë, të cilët kanë fëmijë në moshën pesë dhe 12 vjeç, gjithashtu zbuluan se 51 përqind e prindërve u japin fëmijët e tyre vitamina ose suplemente që reklamohen për të parandaluar ftohjet, pavarësisht fakti që nuk ka prova bindëse se këto në të vërtetë funksionojnë.

“Është e rëndësishme që prindërit të kuptojnë se cilat strategji të parandalimit të ftohjes janë të bazuara në prova”, shpjegoi bashkëdrejtuesi i sondazhit Gary Freed, në një deklaratë. “Ndërsa disa metoda janë shumë të efektshme në parandalimin e fëmijëve nga marrja e një të ftohti, të tjerat nuk janë treguar që vërtet të bëjnë ndonjë ndryshim.”

Megjithatë, ka një lajm të mirë. Rezultatet e anketës treguan se pothuajse të gjithë prindërit (99 përqind) nxitën zakonet e mira të higjienës personale, siç janë larja e duarve shpesh dhe jo ndarjen e pijeve, për mbrojtur fëmijët e tyre nga ftohja.

“Kjo qasje është në përputhje me shkencën se si përhapen zakonisht ftohjet,” thotë raporti, duke shtuar se mënyra më e zakonshme për të përhapur virusin e të ftohtit nga një person në tjetrin është përmes pikave të mukozës. Këto mund të transmetohen nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me personin e sëmurë ose përmes ajrit.

Studiuesit gjithashtu këshillojnë prindërit se “strategjia më e mirë është që prindërit të përqendrojnë përpjekjet e tyre parandaluese në zvogëlimin e përhapjes së viruseve përmes vëmendjes së fortë ndaj larjes së duarve dhe shmangies së kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë”.

Lexo edhe: Femijet nuk semuren nga i ftohti por nga viruset

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X