Fundi i shtatzanise, komplikacionet me te mundshme

0 0

Pre-eklampsia, diabeti e shumë shqetësime të tjera mund të shfaqen gjatë muajve të fundit të shtatzanisë të cilat sigurisht që nuk duhen nënvlerësuar. Cilat janë ato? Le të shohim disa komplikacione me te mundshme gjatë ditëve të fundit të shtatzanisë!

  • Diabeti gestacional. Është një shqetësim që mund të shfaqet gajtë shtatzanisë duke filluar që nga java e 12-të e saj ose më vonë.
  • Pre-eklampsia. Ky shqetësim mund të shfaqet rreth javës së 20-të të shtatzanisë, e cila mund të ketë pasoja në varësi të shkallës së saj. Në këtë rast rreziku për nënën mund të jetë hipertensioni.
  • Sindroma “HELLP”. Kjo sindromë vjen si pasojë e pre-eklampsisë ose hipertensionit dhe mund të shoqërohet kryesisht me dhimbje stomaku, të përziera dhe të vjella, gjithashtu edhe nga një gjendje e përgjithshme jo e mirë. Në këtë rast lindja duhet të programohet sa më shpejt.
  • Tensioni i lartë. Zakonisht ky problem shfaqet në trimestrin e fundit dhe situata duhet të konsiderohet alarmante nëse tensioni do të jetë 140/90.
  • Plaçenta previa. Në këtë rast plaçenta mundtë bllokojë qafën e mitrës dhe për pasojë mund të nevojitet lindja me operacion duke qënë se fëmija do ta ketë të pamundur të kalojë në kanalin e mitrës.
  • Pielonefriti. Është një infeksion urinar që përhapet edhe në veshkat. Kjo shkaktohet nga mbajtja e gjatë e urinës, dhe shkakton pikërisht vështirësinë e daljes së urinës. Simptomat janë: nevojë e shpeshtë për të urinuar, të vjella, temperaturë (në disa raste), djegie gjatë urinimit etj. Kjo mund të provokojë lindje të parakohshme.

Lexoni edhe: Ditet e fundit te shtatzanise apo pergatitja per lindje

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X