Fundi i shtatzanise: si te depilohemi ne menyren e duhur?

0 0

Lindja është një prej eksperiencave më të bukura që gruaja kalon në jetën e saj. Pikërisht pas 9-të muajve të shtatëzanisë ajo do të mund të marrë në krahë fëmijën e saj. Ky moment është i mbushur me shumë dyshime për gruan dhe një prej tyre është lidhur me depilimin.
Depilimi para lindjes
Depilimi para lindjes është një domosdoshmëri nëse gruaja do t’i nënshtrohet një lindje me operacion çezarian, por që nuk duhet të anashkalohet edhe nëse gruaja do të ketë një lindje normale. Depilimi duhet të kryhet në mënyrë shumë perfekte, sidomos në rastin e lindjes me operacion çezarian.
Si duhet të kryhet depilimi?
Nëna e ardhshme duhet të evitojë në mënyrë absolute përdorimin e kremit depilues (për shembull kremin “Veet”), i cili është i përbërë nga substanca kimike, të cilat mund të kenë pasoja të pakëndëshme si edhe mund të shkaktojnë alergji. Këshillohet përdorimi i dyllit depilues, i cili i heq që në rrënjë qimet. Gjithashtu mund të përdoret edhe brisku, por me kujdes tepër të madh sepse nëse nxitoni mund të shkaktoni të prera, të cilat mund të shndërrohen shumë lehtësisht në faktor infeksioni. Është mirë që gruaja të depilohet shumë shpesh.

Lexoni dhe: Kujdes me depilimin, ja ne cilat raste shkakton infeksione te renda!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X