Frymëmarrja me gojë shkakton dëme shëndetësore dhe psikologjike

0 0

Të gjithëve mund të na ketë ndodhur të këshillojmë ose të na kenë këshilluar që të mos marrim frymë me gojë, por e vërteta mjekësore është pak a shumë shqetësuese. Fëmijët që marrin frymë me gojë, janë në rrezik të madh. I gjithë ky shqetësim në të vërtetë mund të ndikojë në zhvillimin e fëmijëve dhe efektet e vazhdueshme të frymëmarrjes me gojë mund të jenë të vështira për t’u ndrequr kur të rriten.

“Frymëmarrja me gojë, që veçanërisht ndodh në moshë të vogël, ndryshon zhvillimin e fytyrës së një personi. Kjo e bën fytyrën e tyre të zgjatur, mjekrën e hundën, shkakton rënien e hundës, dhëmbë të shtrembëruar dhe kafshim jo të duhur ”, – shpjegon mjekja Anil Rama.

Kjo që thotë Dr. Rama mund të tingëllojë ashpër. Por, ka prova të mjaftueshme që tregojnë se fëmijët që marrin frymë nga goja kanë më shumë të ngjarë të kenë vështirësi në shkollë, të qajnë natën, të rriten me një ritëm më të ngadaltë, të vuajnë nga mungesa e humorit dhe të zhvillojnë bajame më të mëdha se fëmijët që marrin frymë nga hunda. Kur rriten, ata janë më të prirur të lodhen vazhdimisht, të humbasin përqëndrimin dhe siç theksoi Rama, kanë një lloj fytyre të çuditshme.

Frymëmarrja me gojë, e cila zakonisht shkaktohet nga astma, alergjitë dhe thithja e tepërt e gishtit të madh, është e dëmshme për një arsye mjaft specifike. Kur njerëzit marrin frymë përmes hundës, ajo shkakton sinuse paranazale që prodhojnë oksid nitrik, duke lehtësuar qarkullimin e oksigjenit në të gjithë trupin, duke ndihmuar mushkëritë të thithin oksigjenin, muskujt relaksues dhe lejojnë që enët e gjakut të hollohen. Oksidi nitrik ka gjithashtu veti anti-kërpudhore, antivirale, anti-parazitare dhe antibakteriale, të cilat forcojnë sistemin imunitar dhe largojnë infeksionet. Frymëmarrja përmes hundës në thelb ndihmon në pastrimin e trupit.

“Frymëmarrja me hundë është e rëndësishme për pastrimin, lagështinë dhe përpunimin e ajrit për mushkëritë. Ajo gjithashtu përmirëson drejtpërdrejt gjumin dhe rregullon frymëmarrjen, që na ndihmon të mbetemi të qetë”, – shpjegon Rama. Mungesa e frymëmarrjes me hundë, me kalimin e kohës mund të ketë ndikim të madh në gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e një personi. “Fryma me gojë do të rëndojë një marrëdhënie. Ata që marrin frymë me gojë në përgjithësi janë më të irrituar, të zemëruar, nuk kanë durim, janë të stresuar, harrojnë, të përgjumur, të lodhur dhe jo aq të lumtur sa mund të ishin”.

Mjekët mund të diagnostikojnë frymëmarrjen me gojë duke parë modelet e sjelljes, problemet e dhëmbëve etj. Por kërkon kohë pasi të gjitha këto simptoma janë mjaft të zakonshme dhe jo veçanërisht alarmante.

Për të rriturit që marrin frymë me gojë, Rama rekomandon ushtrime të forcimit të nofullave për të lehtësuar frymëmarrjen. Por shumica e tyre fillojnë kur janë të rinj thjesht sepse nuk i kuptojnë pasojat, kështu që kapja dhe korrigjimi i saj në fillim është zgjidhja më efektive. Në fund të fundit, frymëmarrja me gojë është diçka që fëmijët duhet ta bëjnë vetëm kur janë të sëmurë. Përndryshe ata po i dërgojnë trupave të tyre një mesazh se diçka nuk është në rregull dhe po ndryshon rrjedhën e zhvillimit të tyre, paralajmëron Rama.

“Trupi po përgjigjet dhe përshtatet normalisht me atë që është një veprim jonormal i frymëmarrjes me gojë. Rezultati është një trup dhe mendje e shthurur dhe jo e shëndetshme. ”

Lexo edhe: Problemet e frymëmarrjes te fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X