Fruti i pasionit, gjithçka që duhet të dini

0 0

Fruti i pasionit është një frut ushqyes tropikal që po fiton popullaritet, veçanërisht në mesin e njerëzve me vetëdije shëndetësore. Pavarësisht nga madhësia e tij e vogël, është i pasur me shumë vlera ushqyese si antioksidantë, vitamina e komponime bimore që mund të përfitojnë për shëndetin tuaj.

Çfarë është fruti i pasionit?

Fruti i pasionit është fruti i hardhisë Passiflora, një lloj lule pasioni. Është e përbërë kryesisht nga një qendër e jashtme e ashpër dhe qendër me lëng, të mbushur me fara.

Ekzistojnë disa lloje që ndryshojnë në madhësi dhe ngjyrë. Varietetet e purpurta dhe të verdha janë ato më të zakonshmet.

Më poshtë keni të renditura llojet e frutave të pasionit:

  • Passiflora edulis. Këto janë fruta të vogla të rrumbullakëta ose në formë ovale me lëkurë të purpurt.
  • Passiflora flavicarpa. Ky lloj është i rrumbullakët ose oval me lëkurë të verdhë dhe zakonisht pak më i madh se varieteti i purpurt.

Megjithëse janë një frut tropikal, disa lloje mund të mbijetojnë në klimat nën tropikale.

Për këtë arsye, ato janë rritur në të gjithë botën, dhe të lashtat mund të gjenden në Azi, Evropë, Australi dhe Amerikën e Jugut dhe Veriut.

Këtu është gjithçka që ju duhet të dini rreth frutit të pasionit.

Frutat e pasionit janë shumë ushqyese.

Frutat e pasionit janë një burim i mirë i lëndëve ushqyese, veçanërisht në fibra, vitaminë C dhe provitamin A.

Një frut i vetëm i purpurt pasion përmban:

 

  • Kalori: 17
  • Fibër: 2 gram
  • Vitamina C: 9% e vlerës së përditshme
  • Vitamina A: 8%
  • Hekuri: 2%
  • Kaliumi: 2%

Megjithëse kjo mund të mos duket si shumë, mbani në mend se këto janë vlerat normale për një frut të vetëm, të vogël që ka vetëm 17 kalori. Fruti është një burim i mirë i fibrave, vitaminës C dhe A.

Është gjithashtu i pasur me përmbajtje të dobishme bimore, përfshirë karotenoidet dhe polifenolet.

Në fakt, një studim zbuloi se frutat e pasionit ishin më të pasura në polifenole sesa shumë fruta të tjera tropikale, duke përfshirë bananen, leçen, mangon, papajën dhe ananasin.

Për më tepër, fruti i pasionit përmban edhe një sasi të vogël hekuri.

Trupi juaj zakonisht nuk e përthith hekurin nga bimët shumë mirë. Sidoqoftë, hekuri në frutin e pasionit vjen me shumë vitaminë C, e cila dihet se përmirëson thithjen e hekurit.

Përfitimet shëndetësore të frutave të pasionit

Për shkak të profilit të saj ushqyes, fruti i pasionit mund të ofrojë përfitime të ndryshme shëndetësore.

E pasur me antioksidantë

Antioksidantët mbrojnë trupin tuaj nga radikalet e lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat tuaja kur ato janë të pranishme në një numër të madh.

Frutat e pasionit përmbajnë shumë antioksidantë. Në veçanti, vitamina C, beta karoten dhe polifenolet.

 

Polifenolet janë komponime bimore që kanë një sërë efektesh antioksiduese dhe anti-inflamatore. Kjo do të thotë që ata mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj për inflamacion kronik dhe sëmundje të zemrës.

Vitamina C është një antioksidant i rëndësishëm që duhet të merrni nga dieta juaj. Ai mbështet sistemin tuaj imunitar dhe plakjen e shëndetshme.

Beta karoteni është një antioksidant i rëndësishëm gjithashtu. Trupi juaj e shndërron atë në vitaminë A, e cila është thelbësore për ruajtjen e shikimit të mirë.

Dietat e pasura me beta-karoten me bazë bimore kanë qenë të lidhura me një rrezik më të ulët të disa kancereve, duke përfshirë të prostatës, zorrës së trashë, stomakut dhe gjoksit.

Farërat e frutave pasion janë të pasura me piceatannol, një polifenol që mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës tek burrat me peshë të tepërt, duke zvogëluar potencialisht rrezikun e diabetit tip 2 kur merret si shtesë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X