Frutat dhe perimet me te mira per shtatzanine

0 0

Të konsumosh ushqime të shëndetshme në shtatzani nuk nënkupton të kalosh një vakt por të plotësosh nevojat e organizmit me vitamina dhe minerale, me elementë tepër të rëndësishëm, ndër të cilët më e rëndësishmja është beta-karoteni pasi stimulon zhvillimin e mirë të qelizave të fëmijës, shikimin dhe sistemin imunitar, vitamina C, kaliumi (kontrollon presionin e gjakut), acidi folik etj. Nuk duhet të harrojmë edhe rëndësinë e fibrave që gjenden në frutat dhe perimet të cilat do të parandalojnë edhe shfaqjen e hemorroideve.

Frutat dhe perimet më të rëndëishme në shtatzani

Avokado

Është i pasur me vitamina B, C dhe acid folik. Është gjithashtu edhe një burim i mirë kaliumi. Redukton të vjellat dhe ndihmon në zhvillimin e sistemit nervor të fëmijës. Mos e teproni me sasinë!

Brokoli

Përmbajnë shumë acid folik, vitaminë A, C dhe kalçium. Mund t’i konsumoni në sallatë, të pjekura në avull etj.

Karrota

Karrotat përmbajnë shumë beta-karoten, vitaminë A, C dhe B6. Ndihmojnë në zhvillimin e kockave dhe dhëmbëve. Janë shumë të pasura me fibra dhe mund t’i përdorni në mënyra të ndryshme.

Mango

Përmban sasi të mëdha kaliumi, vitamine C dhe A. Favorizon sistemin imunitar të fetusit, sistemin nervor si edhe shikimin.

Specat e kuq

Në momentin që blini speca zgjidhni ato me ngjyrë të kuqe të errët në mënyrë që të merrni sasi të mira të vitaminave B6, A dhe C.

Spinaqi

Zgjidhni ato me ngjyrë sa më të errët pasi kanë sasi më të mëdha të hekurit dhe acidit folik. I shoqëroni gjithmonë me ushqime që përmbajnë vitaminën C.

Frutat e pyllit

Boronicat, luleshtrydhet, manaferrat janë të pasura me acid folik dhe vitaminë C. Janë edhe shumë të pasura me fibra që parandalojnë konstipacionin. Mund t’i konsumoni edhe me kos.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X