Frazat qe mund t’i thoni femijes ne vend te “mos qaj”

0 0

Prindërit mund të dëshirojnë që fëmijët të mos qajnë asnjëherë, e megjithatë të gjithë e dimë që kjo është e pamundur. Fëmija nxjerr me anën e të qarës emocionet negative që ndien, dhe për këtë arsye nuk ka kuptim t’i thoni “mos qaj”. Por çfarë mund t’i thoni një fëmije në vend të kësaj shprehje?

 • Unë jam pranë teje dhe po të dëgjoj shpirt;
 • Unë nuk shkoj asgjëkundi;
 • Më vjen keq që e humbe lodrën tënde apo që u zure me shokun tend;
 • Për mua nuk ka asgjë më të rëndësishme se të jem me ty tani;
 • E di që e kishe shumë përzemër atë lodër;
 • Të dhemb,pa dale ta shohim sa shumë je vrarë;
 • Nuk mund të të lejoj të luash me syzet e mia, nuk mund të të çoj tani në park…
 • Është shumë e rëndësishme që të veshësh këpucët, të mbarosh detyrat…
 • Më vonë mund të hash një çokollatë tjetër;
 • Gjithcka do ta zgjidhim;
 • Do të kthehem pas pak;
 • Jam e bindur se tani do të kënaqesh;
 • Do ta shohësh se do të jesh shumë mirë;
 • Nuk do të jetë gjithmonë kështu.

Evitoni shprehjet:

 • E shikoj që je me nerva;
 • Mirë pusho tani do të shikojmë kukullat;
 • Epo mirë, mund ta hash akulloren;
 • E more atë që kërkoje, tani duhet të jesh i lumtur;
 • Pse je duke bërë kështu? Pse e bën gjithçka keq?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X