Frazat qe do t’ua bejne me te lehte rritjen e femijes

0 0

Maria Montessori është njohur ndër vite për shkak të informacioneve shumë të vlefshme që ka dhënë në lidhje me edukimin e fëmijëve. Metoda edukuese që ajo këshillon njihet dhe vlerësohet edhe në ditët e sotme. Ja cilat janë disa nga frazat Montessori që do t’jua bëjnë rritjen dhe edukimin e fëmijës më të thjeshtë.

  • Le t’i ndihmojmë ta bëjnë vetë: fëmija duhet të lihet i qetë të mësojë vetë në mënyrë që të bëhet sa më përgjegjës. Shtëpia për të është një ambient ku ai është vazhdimisht duke studiuar.
  • Ambienti duhet të favorizojë zhvillimin e tij: shtëpia juaj duhet të përmbajë instrumentat e duhur që favorizojnë zhvillimin e fëmijës dhe jo vetëm argëtimin.
  • Përqëndrimi i fëmijës është shumë i rëndësishëm: fëmija që përqëndrohet në atë që është duke bërë do të jetë tepër i lumtur, për këtë arsye ai duhet të ketë para “materialin” e duhur që e favorizon këtë.
  • Fëmijët janë qënie njerëzore që duhet të respektohen gjithmonë.
  • Mos e ndihmoni gjithmonë. Nëse ai duket se po i kryen mirë detyrat e tij, mos ofroni ndihmën tuaj.
  • E përfshini në shtëpi. Ai duhet të mësojë të kujdeset për sendet e tij si edhe të ambientit të tij familjar.
  • Edukimi fillon që në lindje. Zhvillimi sensorial (reflekset) duhet të favorizohet që në ditët e para pas lindjes.
  • Duart janë instrumenti më i mirë për të zhvilluar inteligjencën. Aktiviteti manual ndihmon shumë në të mësuarit e fëmijës.
  • Fëmijë i lumtur, edukim më i mirë. Përpiquni të rrisni fëmijë të lumtur, ky është investimi më i madh që jeni duke bërë për ta.

Lexo edhe: 10 menyra per t’a bere femijen te fitoje vetebesim


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X