Frakturat dhe ndrydhjet

0 0

Fraktura më e zakonshme është një frakturë në të cilën kocka përkulet dhe thyhet. Fraktura të tjera mund të jenë frakturat e thjeshta ( krisje e kockës ) dhe frakturat e ndërlikuara ( kocka thyhet dhe dëmtohet edhe lëkura ). Përveç këtyre fëmija mund të ndrydhë kyçet në pjesë të ndryshme të trupit.
Shenjat
Fëmija e ka vështirë të lëvizë, ka dhimbje, enjtje, nxirje dhe ndoshta një plagë në anën e dëmtuar.
Çfarë të bëni?
Të gjitha frakturat dhe ndrydhjet duhet të trajtohen në spital. Mbajeni fëmijën sa më qetë të mundeni dhe mos e lejoni të hajë apo të pijë asgjë.
Kini kujdes
Nëse dyshoni se fëmija ka frakture të shtyllës kurrizore, mos e lejoni të lëvizë aspak, madje as kokën. Nëse ka një dëmtim të vogël në shtyllën kurrizore, fëmija ka djegie dhe madje humbje të ndjenjave


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X