Fotografja nis fushatën ndërgjegjësuese “Pas plagëve”, censurohet nga plaftorma on line

Fotografja Sophie Mayanne ndau fotografi artistike të plagëve e shenjave të njerëzve dhe historitë e fuqishme pas tyre, kompania i dërgoi një mesazh se të tilla imazhe ishin në të njëjtën kategori me ato që meritonin të censuroheshin.
0 0

Fushata e fotografes

Politikat e shërbimit të Facebook shpjegojnë se gjiganti i medias sociale do të censurojë gjëra të tilla si “imazhet e dhunës”, “video që tregojnë aktet e torturës” dhe “imazhe të qarta të marrëdhënieve seksuale”.

Kështu, javën e kaluar, kur fotografja Sophie Mayanne ndau fotografi artistike të plagëve e shenjave të njerëzve dhe historitë e fuqishme pas tyre, kompania i dërgoi një mesazh se të tilla imazhe ishin në të njëjtën kategori me ato që meritonin të censuroheshin.

“Facebook në thelb thotë se këto pamje nuk duhet të shihen,” thotë Mayanne. “Për shumë njerëz që janë fotografuar, dalja në këto imazhe ishte hera e parë që ata ndjeheshin të kënaqur duke treguar plagët e tyre. Pra, heqja e kësaj, po largon moment kur ndiheshin krenarë, ata ndiheshin të fuqizuar “.

Të mërkurën e kaluar, kur Mayanne mori njoftimin nga Facebook, ajo mendoi se ishte një gabim.

“Pas plagëve” censurohet nga Facebook

Mayanne mendon se të gjitha postimet e saj ndjekin udhëzimet e Facebook. Ajo poston lakuriqësi vetëm në rastet e fenomeneve si plagët e mastektomisë, dhe udhëzimet në mënyrë specifike thonë se Facebook do të “lejojë pagesat” për “fotografitë e plagëve pas mastektomisë”. Ata gjithashtu pretendojnë të bëjnë pagesa për përmbajtjen e postuar për të “rritur ndërgjegjësimin për një shkak, ose për arsye arsimore ose mjekësore. “Nuk ka dyshim se projekti i fotografes “Pas plagëve”  është i denjë për atë ndihmë.

Mayanne fotografoi 10 personazhet e saj të parë për “Pas plagëve” në vitin 2017. Në atë kohë, ajo nuk e kishte idenë se në vetëm dy vjet, do të fotografonte më shumë se 450 vetë për projektin.

Projekti është rritur tepër shpejt, dhe ironikisht, Mayanne thotë se shumica e kësaj rritjeje është bërë e mundur nga platformat e mediave sociale si Facebook.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X