loading

Foshnjat që flenë në njërën anë, si ndikon kjo dhe çfarë mund të bëjmë

“Flini në anën e majtë”. Kjo është ajo që ekspertët na kanë sugjeruar për të bërë gjatë shtatzënisë, pasi ushqyesit i kalojnë më mirë foshnjës në këtë pozicion.
0 0

Bebet kalojnë shumë kohë duke fjetur. Si nënë, mund të keni vërejtur disa pozicione gjumi të foshnjës, dhe të keni vënë re se ai preferon të flejë në njërën anë. Ky tipar duket mjaft i padëmshëm, pasi të gjithë të rriturit e bëjnë. Por foshnjat ndryshojnë nga ne dhe gjumi në njërin krah mund të ketë pasoja për ta.

A është e sigurt që foshnja të flejë në njërin krah?

Jo, nuk është e sigurt që fëmija juaj të flejë në njërën anë, pasi kjo mund të çojë në disa probleme të caktuara shëndetësore.

 1. Ndryshimi i ngjyrës së harlekinës (një gjendje kur fëmija skuqet në njërën anë të trupit. Termi mjekësor për këtë është “eritema e njëanshme” dhe prek rreth 10% të foshnjave të porsalindura. Zakonisht shihet në javën e parë të lindjes. Në këtë gjendje, njëra anë e trupit të foshnjës bëhet rozë ose e kuqe me një vijë të qartë që kalon permetë trupit të tij. Kjo do të thotë se trupi i foshnjës do të jetë gjysma në ngjyrë të kuqe dhe gjysma në ngjyrë normale. Ngjyra ndryshon spontanisht kur foshnja fle në njërën anë për orë të tëra.
  Kjo situatë është e parrezikshme dhe nuk shkakton probleme të qëndrueshme shëndetësore. Ndërrimi i pozicionit të foshnjës bën që ngjyra e kuqe të zbehet brenda disa minutave.
  Mjekët dyshojnë se kjo ndodh për shkak të enëve të gjakut të papjekura mirë në lëkurë.
  Trajtimi: Ndryshimi i ngjyrës së harlekinës është një problem i padëmshëm dhe zhduket vetë.
 2. Koka e sheshtë. Kockat e kafkës së foshnjës mbeten të buta dhe të lakueshme për të lejuar që kafka të zgjerohet në të njëjtën ritëm si truri. Kockat e buta natyrisht përbëjnë një rrezik për formimin e një koke të sheshtë. Fjetja në njërën anë mund të bëjë që kockat e kafkës të sheshohen nga njëra anë. Është në thelb një anomali skeletore, por mund të çojë në rritjen më të vogël të kafkës dhe truri nuk do të ketë ku të zgjerohet. Kjo mund të pengojë aftësitë njohëse të foshnjës më vonë në jetë. Kjo gjendje quhet plagiocefali dhe mund të korrigjohet në mënyrë kirurgjike.
  Trajtimi: kur diagnostikohet në kohë, koka e sheshtë mund të korrigjohet përmes një pajisjeje të quajtur helmeta e fëmijës që ndihmon për kafkën e foshnjës.
  Nëse gjendja e foshnjës nuk është e rëndë, atëherë mjeku thjesht do të rekomandojë rivendosjen e foshnjës në gjumë nga ana tjetër, në mënyrë që forma e kokës të korrigjohet vetë.
 3. Tortikoli është një anomali e qafës e cila anon vetëm në një drejtim pasi ka një dëmtim të muskujve sternocleidomastoid që lidhin anën e kokës me klavikulën. Tortikoli mud të ndodhë për disa arsye, një ndër të cilat është edhe pozicioni i fëmijës gjatë gjumit. Meqenëse muskujt e foshnjave janë të buta dhe në rritje, muskujt e sternocleidomastoidit mund të shkurtohen kur fle gjatë vetëm në njërën anë. Ky problem do të ndikojë jo vetëm në rritjen e muskujve, por gjithashtu do të shkaktojë rritje jo normale të kockave.
  Trajtimi: Terapia fizike do të ndihmojë lirimin e muskujve. Mjeku mund të rekomandojë të vendosni një jastëk të butë pranë qafës.

 4. Rreziku i mbytjes.
  Fjetja në njërën anë mund të krijojë përdredhje në shpinë (trake) që mund ta bëjë frymëmarrjen të vështirë për fëmijën. Gjithashtu, kjo mund të rezultojë me akumulimin e ushqimit të shtrydhur rreth vrimës trakeale, duke paraqitur një rrezik për mbytje. Kjo ndodh edhe nëse foshnja fle me bark. Këto pozicione rrisin rrezikun e sindromit të vdekjes së papritur të foshnjave.
  Trajtimi: Mos lejoni që foshnja të flerë në njërën anë për të parandlaluar mbytjen e tij.

Si ta parandaloni fëmijën tuaj të mos kthehet në njërën anë gjatë gjumit?

 1. 1. Vendoseni fëmijën tuaj në shpinë kur e vini për të fjetur. Kjo është masa më e thjeshtë pasi ju duhet ta vendosni vetë foshnjën kur të flejë në krevat apo djep. Studimet kanë treguar se pozicioni më i mirë është fjetja në kurriz. Ky pozicion gjithashtu redukton infeksionet e frymëmarrjes së sipërme.
 2. 2. Mos vendosni struktura mbështetëse të panevojshme në shtrat. Këto struktura mund të jenë çdo gjë jastëkë e shtëpisë apo edhe ato pajisjet e bëra posaçërisht për krevat dhe nuk kanë provuar se sjellin siguri apo përfitime për fëmijën.
 3. 3. Asnjëherë mos përdorni pozicionues gjumi për fëmijën. Pozicionuesit e gjumit nuk janë të sigurt për foshnjat. Në fakt, disa prej tyre janë të dizajnuara në mënyrë alarmante prandaj nuk duhet t’i përdorni kurrë pasi disa prej tyre paraqisin rrezik për mbytje.
 4. Mos e lidhni fëmijën pasi lidhja mund të rrisë rrezikun e rrokullisjes. Nëse ju e lidhni fëmijën, automatikisht rrisni rrezikun që ai të rrokulliset në anën tjetër. Kjo është për shkak se lidhja që i bëni krijon një sipërfaqe të butë cilindrike rreth foshnjës që e bën të lehtë rrokullisjen e tij.
 5. Alternojini pozicionet e gjumit të foshnjës. Nëse fëmija juaj fle në shpinë, atëherë kthejeni atë pak në njërin krah një natë, e pak në tjetrin, e kështu me radhë. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të kokës së sheshtë. Gjithashtu, vendoseni fëmijën tuaj të flerë në një krevat fëmijësh ose djep të veçantë në të njëjtën dhomë ku flini. Mos vendosni shtresa të panevojshme ose mbushje që do ta bëjnë fëmijën të kalojë në pozicionin anësor.

Në muajt e fillimit, foshnjat nuk lëvizin shumë. Por sapo të përmirësohet lëvizshmëria e tyre, mund të jetë e vështirë për ju që ta bëni fëmijën të flerë me kurriz.

Kur bebet mund të flenë anash?

Bebet duhet të flenë në shpinë derisa të mbushin 12 muajsh, dhe pas kësaj kohe ata mund të flejnë të kthyer në njërën anë.

Deri në këtë moment, ezofagu i foshnjës, dhe gjithë mekanizmi i tij i përgjithshëm i frymëmarrjes janë zhvilluar mjaftueshëm dhe është i sigurt në për të gjumi në njërën anë.

Çfarë ndodh nëse fëmija rrotullohet në gjumë?

Rrokullisja është një pjesë e natyrshme e zhvillimit të fëmijës suaj. Nëse fëmija juaj rrotullohet dhe qëndron me bark ose në anën e tij të preferuar, atëherë ju mund ta lini të flejë në atë pozicion.

Në përgjithësi, foshnja fle në njërën anë, vetëm pasi muskujt e tij janë bërë mjaftueshëm të fortë për ta lejuar kthimin në njërën anë. Nëse ai mund të rrokulliset vetë atëherë ky është një tregues se foshnja ka organe të brendshme më të forta dhe ka më pak rrezik të mbytet gjatë gjumit.

Megjithatë, nëse fëmija juaj rrokulliset para se të mbushë gjashtë muajsh, mund ta ktheni përsëri në pozicionin që ishte më parë.

Lexo edhe: E merrni bebin të flejë me ju në krevat? Ja gjërat që nënat e reja duhet të dinë patjetër

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shkoni shpesh në tualet gjatë...

Nokturia është nevoja e përsëritur për të shkuar në banjë gjatë natës. Siç dëshmohet nga studiuesit japonezë të Spitalit Tohoku Rosai në Sendai, pas nevojës për të urinuar shpesh gjatë...

Gjumi gjatë ditës ul tensionin...

Marrja e një sy gjumi është shpesh luks për disa. Sidoqoftë, kur të keni mundësi, do të ishte një ide e mirë të pushoni sytë dhe t'i jepni trupit tuaj...

Mungesa e gjumit ju bën...

Privimi i gjumit dhe perceptimi i dhimbjes janë të lidhura ngushtë. Kjo lidhje është veçanërisht e fortë në ato sëmundje të karakterizuara nga dhimbje kronike, neuropatike ose inflamatore. Në fakt,...

Si t’i mbrojmë fëmijët nga...

Pickimet nga mushkonjat janë pickimet më të zakonshme të insekteve. Reagimi ndodh menjëherë pas thumbimit dhe karakterizohet nga një kruajtje intensive, e shoqëruar me skuqje dhe, në disa raste, nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X