Foshnja po mbytej duke pirë gji, e shpëtojnë me metodën Heimlich/ FOTO

0 0

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën “Heimlich” për fëmijën.

Punonjësit e urgjencës së zjarrfikëses ishin në gjendje të shpëtonin të porsalindurin, për t’ia besuar më pas punonjësve shëndetësorë që e transferuan atë në spitalin Sant’Anna në Pomezia për ekzaminime më të detajuara.

Manovra Heimlich: çfarë është dhe si funksionon

Manovra Heimlich është një nga rregullat e ndihmës së parë të dobishme për të pastruar traktin respirator të një fëmije gjatë mbytjes. Çdo prind duhet ta dijë atë në mënyrë që ta zbatojë në situata të rrezikshme dhe emergjente, kur koha është gjithashtu vendimtare.

Para së gjithash, duhet ta vendosni foshnjën e porsalindur me kokë poshtë, barkas.

Jepini fëmijës pesë goditje të vogla anash, të pasuara nga pesë goditje në gjoks.

Kompresionet (ngjeshjet) e kraharorit duhet të kryhen me foshnjën e shtrirë barkas dhe duhet të kryhen menjëherë poshtë vijës intermamelare. Përdorni vetëm dy gishta, dhe jo tërë dorën, dhe bëjini ato tre sekonda pas njëra-tjetrës.

Lexo edhe: Femija po mbytet? Pese manovrat qe shpetojne jetePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Uji per bebe Holle

Kujdesi për fëmijën, higjienën, ushqyerjen dhe për shëndetin në përgjithësi janë disa nga aktivitetet më kryesore që prindërit realizojnë gjatë ditës. Dhe çdo prind ka pyetjet, pasiguritë e veta në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X