loading

Foshnja nuk defekon, gabimet që duhet të shmangni

Kur ballafaqoheni me një të porsalindur i cili nuk ka defekuar për ditë me radhë, përdorimi i tubave ose supozitorëve të glicerinëve, jashtë rasteve të konsideruara patologjike, nuk është absolutisht i rekomanduar.
0 0

Çfarë duhet të bëni nëse foshnja nuk defekon?

Ndër dyshimet e para me të cilat ballafaqohet një nënë është ajo e të porsalindurit që nuk del dot jashtë.

Nuk është e mundur të përcaktohet saktësisht sa herë në ditë foshnja duhet të mbushë pelenat. Kjo varet shumë nga lloji i dietës, sasia e ushqimit, zhvillimi i brendshëm i sistemit gastrointestinal dhe një sërë faktorësh të tjerë që janë të ndryshëm nga një fëmijë tek tjetri.

Kapsllëku tek të porsalindurit është një fenomen shumë i kufizuar dhe i përcaktuar.

Jo të gjithë të sapolindurit të cilët nuk defekojnë janë zënë kaps.

Është shumë e rëndësishme të vendosen kufijtë e kësaj patologjie, për të shmangur shqetësimet e panevojshme dhe ndërhyrjet e panevojshme.

Pikërisht për shkak se trupi i fëmijës duhet “të mësojë” të defekojë, është vërtet shumë e zakonshme që të porsalindurit nuk shkarkohen për çdo ditë. Ndonjëherë foshnjat nuk defekojnë për një javë.

Nëse, i porsalinduri nuk defekon për një javë ose më shumë, por kur ndodh, jashtëqitja është e butë, atëherë nuk është kapsllëk, por thjesht vështirësi në koordinimin e muskujve të zorrës së trashë kur ndihet stimulimi.

Ndërsa kalojnë muajt, foshnja do të mësojë dhe defekimi do të rregullohet.

Stimulimi i defekimit tek të porsalindurit: 5 këshilla të dobishme

Siç shpjegohet në paragrafët e mëparshëm, një i porsalindur nuk është në gjendje të defekojë. Disa ditë pa dalë jashtë, konsiderohen normale. Prandaj, për të zbutur këtë çrregullim, le të zbulojmë së bashku disa mjete të natyrshme për të ndihmuar të porsalindurin që të defekojë.

  • Masazhet e barkut;
  • Kthejeni me fytyrë;
  • Ushqejini me gji;
  • Mbajeni pa pelenë;
  • Aplikoni materiale të nxehta në stomak.

Stimulimi i keq i të porsalindurit: gabime që duhet të shmangni

Kur ballafaqoheni me një të porsalindur i cili nuk ka defekuar për ditë me radhë, është thelbësore të kuptoni stërvitjen që fëmija juaj po bën për të mësuar të njohë një stimul dhe ta menaxhojë atë. Për këtë arsye, asnjë ndërhyrje artificiale siç është përdorimi i tubave ose supozitorëve të glicerinëve, jashtë rasteve të konsideruara patologjike, nuk është absolutisht i rekomanduar.

Për të jetuar në mënyrë paqësore këto javë të para me fëmijën tuaj është e rëndësishme që të mos krijohen tensione që më pas shkarkohen indirekt mbi fëmijën. Qetësia është e rëndësishme. Sa më i qetë të jetë fëmija, aq më e lehtë do të jetë që ai të trajtojë këtë hap evolucionar dhe të mësojë ta mbajë veten.

Lexo edhe: Pse fëmija juaj qan kur defekon?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Johnson’s Bedtime Calming Shampo 

Johnson's Bedtime Calming Shampo  Ndihmon në qetësimin e foshnjes në çastet para se të flejë gjumë. Ofron butësi, jo acarim madje edhe në çastet kur shkuma e shampos prek sytë...

Fëmijët me gjuhën e lidhur,...

Disa foshnjë lindin me një shtojcë të ngushtë nën gjuhën e tyre. Kufizimi në lëvizje mund të rezultojë në vështirësi në dhënien e gjirit. Si rezultat, një procedurë e quajtur...

Mënyra si ha fëmija mund...

Sjelljet e pazakonta të të ngrënit mund të jenë një shenjë që një fëmijë është i prekur nga autizmi, sipas hulumtimit nga Universiteti i Penn State. Sjelljet "jotipike" të të...

Johnson’s Baby Shampo | Ja...

Johnson’s e di shumë mirë që flokët e fëmijës tuaj janë shumë delikatë dhe kjo është arsyeja pse ata kanë nevojë për shumë përkujdesje gjatë larjes. Kjo është arsyeja pse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X