Flutura me salcice

0 0

Përbërësitpër 4 porcione

  • 320 gr makarona flutura;
  • 500 gr pure domatesh;
  • 2-3 salcice;
  • 1 gotë verë e bardhë;
  • 1 qepë;
  • 1 karrotë;
  • 1 këmbë selinojë;
  • Borzilok;
  • Gjalpë;
  • Vaj ulliri.

Përgatitja

Në një tigan hidhni vajin e ullirit, pak gjalpë dhe qepën e prerë në copa shumë të vogla. Pasi e keni kaurdisur për pak shtoni selinonë edhe karrotën të prerë në copa të vogla. Pas 10 minutash, shtoni edhe copat e salcices të cilat më pas duhet t’i “shuani” me verë. E lini të avullojë dhe shtoni në tigan purenë e domateve. I gatuani për rreth 15-20 min dhe më pas rregulloni kripën. Ndërkohë keni zier makaronat flutura, të cilat duhet t’i hidhni në tiganin ku ndodhet përbërja dhe më pas shtoni edhe fletët e borzilokut (nëse dëshironi). Pasi keni hedhur makaronat në pjatë mund t’i rregulloni me pak djathë parmixhan ose grana


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X