Floket e femijes dhe djegia e stomakut ne shtatzani, ekziston vertet nje lidhje?

0 0

Keni menduar ndonjëherë apo ndoshta keni dëgjuar nga dikush se fëmija juaj do të ketë shumë flokë duke qënë se shtatzania juaj ju ka shkaktuar djegie të tmerrshme stomaku? Keni menduar se këto thënie janë të pavërteta?

Por ai mund të jetë vërtet një bebush me shumë flokë. Si është e mundur kjo? Sipas një studimi të kryer diçka e tillë shkaktohet si pasojë e hormoneve që shkaktojnë djegien e stomakut, të cilat njëkohësisht ndikojnë edhe në rritjen e shpejtë së flokëve të fëmijës.

Pra siç e shikoni është diçka jo shqetësuese për sa kohë lehtësohen simptomat
Është e rëndësishme që ju të ndiheni mirë gjatë muajve të shtatzanisë dhe për këtë arsye mund të merrni disa masa për të lehtësuar djegiet e stomakut.

• Evitoni ushqimet që shkaktojnë shqetësime (kafeina, çokollata, ushqimet me përbërje acide, mustarda, erëzat, ushqimet e skuqura etj).
• Mos konsumoni shumë ushqim, por pak dhe shpesh.
• Pini pak lëngje gjatë vakteve. Gjatë ditës mund të pini shumë ujë por jo ndërsa ushqeheni.
• Mos përtypni çamçakëz pasi hani një vakt.
• Mos hani ushqim para gjumit.
• Mos konsumoni duhan.
• Vendosni jastëk anash trupit gjatë gjumit.

Lexoni edhe: Djegiet e stomakut gjate shtatzanise

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X