Flavanolet ulin presionin e lartë të gjakut, ja si mund t’i merrni

0 0

Shtimi i ushqimeve të pasura me flavanole në tryezë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Ky është rezultat i një studimi britanik nga Universiteti i Reading botuar së fundmi në Scientific Reports.

Një mostër prej 25,000 personash të analizuar

Për të arritur në këtë rezultat të rëndësishëm, studiuesit krahasuan dietën me presionin e gjakut të 25,000 banorëve të Norfolk, një qark në Anglinë lindore. Nga analiza e të dhënave të mbledhura, doli se midis atyre që morën 10% më pak flavanole dhe atyre që morën 10% më shumë kishte një ndryshim në presionin e gjakut midis 2 dhe 4 mmHg.

Cilat janë flavanolet

Ato janë përbërje fitokimike që i përkasin grupit të flavonoideve, substanca bimore që sjellin përfitime për shëndetin e njeriut për shkak të veprimtarisë së tyre antioksiduese, anti-inflamatore dhe mbrojtëse të mikroqarkullimit. Çaji, disa fruta (të tilla si mollët, manaferrat, rrushi) dhe kakaoja janë të pasura me flavanole.

Të njëjtat efekte pozitive si dieta mesdhetare ose dieta Dash

Sipas studiuesve, ndryshimet në presionin e gjakut që dolën nga studimi mund të ishin të krahasueshme me ato ndryshime të rëndësishme që vërehen tek ata që hanë dietë mesdhetare ose dietë Dash për të frenuar presionin e lartë të gjakut. Hulumtimi gjithashtu tregoi se efekti ishte më i dukshëm te personat që vuanin nga hipertensioni.

Flavanolët dhe presioni i lartë i gjakut

Përfundimet e Gunter Kuhnle, nutricionistit koordinues të studimit, ishin si më poshtë:

  1. ekziston një lidhje midis flavanoleve dhe presionit të gjakut;
  2. konfirmohen rezultatet e studimeve të mëparshme në lidhje me ndërhyrjen dietike për të zvogëluar presionin e lartë të gjakut;
  3. zvogëlimi i presionit që arrihet nga dieta të tjera mund të arrihet edhe me një dietë të zakonshme të pasur me flavanole.

Dieta Dash

Dieta Dash është një mënyrë jetese dietike e rekomanduar për të ulur presionin e gjakut. Dash është akronimi për “Qasjet dietike për të ndaluar hipertensionin”.

Lexo edhe: 15 mënyra natyrale për të ulur tensionin e lartë të gjakut
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Fëmijët bëjnë naze në ushqim?...

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës...

A duhet pirë kafja sapo...

Për shumë individë , kafja sapo zgjohen, shpesh është një ritual i domosdoshëm. Përkundrazi, ndonjëherë për shkak të nxitimit - gabimisht - zëvendëson plotësisht mëngjesin. Epo, tani një studim i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X