Fjala e fundit e studimeve, ja cila eshte lidhja mes dhimbjeve te lindjes dhe depresionit post-partum

0 0

Sipas disa studimeve të bëra kohët e fundit, nëse gruaja gjatë lindjes përjeton më pak dhimbje do të jetë më pak e rrezikuar për t’u prekur nga depresioni post-partum. Këtë e pohon edhe mjeku gjinekolog Grace Lin i cili është drejtues i “Magee Women Hospital of University of Pitersburg Medical Center”.
Sipas tij depresioni pas lindjes është një kusht që prek një në tetë gra pasi kanë sjellë në jetë një fëmijë. Emocionet e gruas ndryshojnë duke ndikuar në mënyrë të drejtpërdrejt në jetën e familjes së saj.
Por si ndikojnë dhimbjet e lindjes në shfaqjen e depresionit?
Sipas studiuesve gruaja do të pësoj më pak inflamacion dhe për pasojë do të ndihet më mirë pas lindjes, duke bërë që edhe gjendja e saj emocionale të jetë e tillë. Ajo gjithashtu do të ndihet më e qetë dhe e aftë të kujdeset për fëmijën. Në këtë studim u përfshinë 201 gra të cilat kryen një lindje me epidural. Ato ju përgjigjën disa pyetjeve në lidhje me depresionin vetëm 6 javë pas lindjes.
Si ishte përfundimi?
Gratë të cilat kanë përjetuar dhimbje më të mëdha gjatë lindjes kanë shfaqur shenja më të mëdha të depresionit, të cilat sigurisht u ndikuan edhe nga historia e tyre e ankthit dhe depresionit para lindjes si edhe disa kushte shëndetësore.
Sipas ekspertëve , uljen e simptomave të depresionit e mundëson gjithashtu edhe një jetë e shëndetshme gjatë shtatzanisë, por edhe mbështetja që gruaja merr pas lindjes.

Lexoni edhe: Anestezia spinale, ja cfare ndodh ne sallen e lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X