Fjala e fundit e studimeve, ja cila eshte lidhja mes dhimbjeve te lindjes dhe depresionit post-partum

0 0

Sipas disa studimeve të bëra kohët e fundit, nëse gruaja gjatë lindjes përjeton më pak dhimbje do të jetë më pak e rrezikuar për t’u prekur nga depresioni post-partum. Këtë e pohon edhe mjeku gjinekolog Grace Lin i cili është drejtues i “Magee Women Hospital of University of Pitersburg Medical Center”.
Sipas tij depresioni pas lindjes është një kusht që prek një në tetë gra pasi kanë sjellë në jetë një fëmijë. Emocionet e gruas ndryshojnë duke ndikuar në mënyrë të drejtpërdrejt në jetën e familjes së saj.
Por si ndikojnë dhimbjet e lindjes në shfaqjen e depresionit?
Sipas studiuesve gruaja do të pësoj më pak inflamacion dhe për pasojë do të ndihet më mirë pas lindjes, duke bërë që edhe gjendja e saj emocionale të jetë e tillë. Ajo gjithashtu do të ndihet më e qetë dhe e aftë të kujdeset për fëmijën. Në këtë studim u përfshinë 201 gra të cilat kryen një lindje me epidural. Ato ju përgjigjën disa pyetjeve në lidhje me depresionin vetëm 6 javë pas lindjes.
Si ishte përfundimi?
Gratë të cilat kanë përjetuar dhimbje më të mëdha gjatë lindjes kanë shfaqur shenja më të mëdha të depresionit, të cilat sigurisht u ndikuan edhe nga historia e tyre e ankthit dhe depresionit para lindjes si edhe disa kushte shëndetësore.
Sipas ekspertëve , uljen e simptomave të depresionit e mundëson gjithashtu edhe një jetë e shëndetshme gjatë shtatzanisë, por edhe mbështetja që gruaja merr pas lindjes.

Lexoni edhe: Anestezia spinale, ja cfare ndodh ne sallen e lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X