Fileto pule me karota e kunguj

0 1

Kjo është një recetë mjaft e thjeshtë dhe e shëndetshme, jo vetëm për përbërësit e saj që kanë shumë vlera ushqyese, por edhe për mënyrën e gatimit me shumë pak yndyrë.

Përbërësit:

 • 2 copa fileto pule;
 • 3 karota;
 • 3 kunguj;
 • pak vaj;
 • pak gjalpë;
 • kripë;
 • piper të kuq;
 • piper të zi;
 • rigon.

Përgatitja:

Në fillim presim filetot në kubikë të vegjël, hedhim gjalpin dhe vajin në tigan (në sasi shumë të vogla) dhe shtojmë aty filetot. I lëmë të skuqen mirë dhe shtojmë erëzat sipas dëshirës. Kur të jenë pothuajse gati, i heqim mënjanë.

Ndërkohë, presim kungujt dhe karotat në rrathë të vegjël dhe i hedhim në tiganin ku skuqëm filetot, pa shtuar yndyrë. Vendosim një kapak që puthitet mirë, në mënyrë që perimet të përgatiten me avullin e tyre, duke qëndruar të buta dhe njëkohësisht të shëndetshme. Nuk shtojmë as ujë.

Në përfundim, shtojmë edhe filetot dhe pjata është gati.

Lexo edhe: Si të përgatisim supë krem pule pa blender? 1. Fileto pule me karota e kunguj – Pergrate

  […] saj që kanë shumë vlera ushqyese, por edhe për mënyrën e gatimit me shumë pak yndyrë. Kliko ketu per te lexuar […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Mish me qepë nga Alketa...

E keni gatuar drekën për sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Mish me qepë Përbërësit: 1 racion mish;...

Petulla sipas metodës së vjetër

 Përmbajnë: 158 kalori; 5.9 gramë yndyra; 21.7 gramë karbohidrate; 4.5 gramë proteina; 38 miligramë kolesterol 504 miligramë natrium. Përbërësit: 1 1/2 gota miell; 3 1/2 lugë çaji sodë buke; 1 lugë...

Si të gatuajmë karkaleca me...

Ka shumë mënyra për përgatitjen e karkalecave, por po ju tregojmë një prej tyre që përgatitet shumë thjesht dhe shpejt. Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X